Kóros éhomi vércukorérték: Hol legyen a határ?

 (Impaired fasting glucose: How low should it go?)

Shaw, J.E., Zimmet, P.Z., Hodge, A.M., de Courten, M., Dowse, G.K., Chitson, P., Tuomilehto, J., Alberti, K.G.M.M.

 

Diabetes Care 23: 34-39, 2000. 

   Az elmúlt években több tanulmány is azt mutatta, hogy van olyan éhomi vércukorérték a jelenleg elfogadott 7 mmol/l alatti tartományban, amely összefüggést mutat a késöbb kialakuló diabetes, illetve a cardiovascularis szövödmények megnövekedett kockázatával. Ezen eredmények alapján az Amerikai Diabetes Társaság bevezette az "emelkedett éhomi vércukor" (impaired fasting glucose - IFG) fogalmát a csökkent glukóztolerancia (IGT) mintájára, amely attól különbözö módon, de a szénhidrát-anyagcsere manifeszt diabetest megelözö hasonlóan kóros állapotát jellemzi. A fogalom bevezetését a WHO is támogatja, kritériumának elfogadták a 6,1 és 6,9 mmol/l közötti éhomi vércukorértéket. A rendelkezésre álló tanulmányok alapján azonban nem mondható ki, hogy a 6,1 mmol/l a kockázatelörejelzés szem-pontjából a valódi alsó érték.

   A vizsgálat célja annak megítélése volt, hogy létezik-e olyan értékhatár, amely egyértelmüen elkülönítené a magas és alacsony kockázatú egyéneket, valamint az IFG és az IGT összevetése a késöbbi manifeszt diabetes és a hypertonia elörejelzése szempontjából.

   Egy 1987-ben Mauritius szigetén végzett (orális glukóztolerancia-teszt - OGTT - alapján történt) glukóztolerancia és cardiovascularis kockázati tényezö felmérés adatait vetették össze az öt évvel késöbb, 1992-ben végzett utánkövetö vizsgálat adataival. A sziget lakossága döntöen indiai származású. Az 1987-ben végzett felmérés a felnött (25 és 74 év közötti) lakosság 86,2%-át érintette, az utánkövetéses vizsgálatra az összes korábbi résztvevöt behívták. A keresztmetszeti elemzés 4721 személy, az utánkövetéses vizsgálat értékelése 3542 személy adatai alapján történt. Az OGTT-t 75 g glukóz elfogyasztásával végezték, emellett meghatározták az éhomi vérzsírértékeket, a vérnyomást, a test-tömeg indexet, a derék-csípö hányadost. Az éhomi vércukor értékeléséhez legalacsonyabbnak a 4,5 mmol/l alatti, legmagasabbnak a 7 mmol/l feletti értéket választották, a közti értékeket 10 csoportra osztották. Az éhomi vércukor értéke (FPG) közel lineáris kapcsolatot mutatott a legtöbb kockázati tényezö alakulásával. A diabetes incidenciája az 5 éves követés alapján (az éhomi és a 2 órás érték szerint is) az 5 mmol/l alatti éhomi értékü csoportban 5% alatt volt, a legmagasabbnak (32%-nak a FPG, 29%-nak az OGTT alapján) a 6,1-6,9 mmol/l éhomi értékü csoportban adódott. Az IGT elöfordulása 19, az IFG-é 29% volt. A hypertonia elörejelzésében a 6 mmol/l feletti éhomi értékek jelentették a kockázatnövekedés határát, a diabetes kockázatában az éhomi értékek alapján történö diagnosztizáláskor 5,2 mmol/l volt a határ, az OGTT meghatározáskor a kockázatnövekedés határa nem volt egyértelmü.

   A szerzök felvetik, hogy az IFG határértékének 6,1-röl 5,8-ra való csökkentése megduplázná a prevalenciát, és az IGT-hez hasonló prediktív értéküvé tenné a diabetes elörejelzésében. Felhívják a figyelmet arra is, hogy a két módszer nem ugyanazon populációt szüri ki a patofiziológiai különbségek miatt, mindkét állapot azonban ugyanúgy megnövekedett diabetes- és cardiovascularis kockázatot jelez. Az értékhatárok megítélésére más környezeti és genetikai háttérrel bíró populációk körében végzendö további vizsgálatok szükségességét hangsúlyozzák.

 Farkas Klára dr.