Semmelweis Egyetem, ÁOK, I. Belgyógyászati Klinika, Diabetes Részleg,1 Szent Imre Kórház, Diabetes Centrum,2 Budapest
A DIABETEOLÓGIAI SZAKÁPOLÓ (EDUKÁTOR) SZEREPE A GDM GONDOZÁSÁBAN
Gyarmati Ida,1 Bana Judit,2
A referátum alapjául szolgáló előadás, a Diabetes Gondozási Nemzeti Központ (Szent Imre Kórház IV. Belgyógyászati Osztály és Semmelweis Egyetem ÁOK, I. Belgyógyászati Klinika Diabetes Részlege) által 2002. február 21-én megrendezett "A gestatiós diabetes: elméleti és gyakorlati kérdések" című tudományos ülésen hangzott el.
A GDM-ben szenvedő asszonyok gondozása igen sokrétű, összetett és ennek megfelelően időigényes feladat. Egyértelmű tehát, hogy csakis jól szervezett team munkával érhetünk el kellő hatékonyságot. A kibővített gondozó csapat tagjai a védőnő és a háziorvos, akikkel sok esetben először találkozik a terhes, és akik ismerhetik szülészeti és egyéb anamnézisét, a diabetológus szakorvos, akinek munkáját dietetikus és diabetológiai szakápoló (edukátor) segíti, a szülész-nőgyógyász és a szemész szakorvos.
A cukorbetegek gondozásának alapkövei közé tartozó edukáció a GDM kezelésében is meghatározó. Az edukáció maga is igen összetett, a gondozás valamennyi mozzanatát felöleli. Tekintsük meg részleteiben a felsorolt edukációs mozzanatokat (1. táblázat.)
A megfelelő diéta, a GDM-ben szenvedő asszonyok gondozásának sarkalatos pontja. Hiányában a gondozás igen nehézkessé válhat. Sajnos nem elegendő megtanítani, hanem rendszeresen és folyamatosan ellenőriznünk kell az átadott ismeretek alkalmazását.
Célunk a normoglykaemia (éhomi vércukor <5mmol/l és étkezés után 1-2 órával <7 mmol/l) elérése és megtartása, aminek érdekében a dietetikus által megtanított szénhidrátbevitel minőségi és mennyiségi eloszlását folyamatosan ellenőrizzük.
A vércukor reggeli után jelentkező nagyfokú emelkedésének kivédésére tiltjuk a gyorsan feszívódó szénhidrátok fogyasztását.
Az ideális testsúly-gyarapodás elérésére, amelyet a 30. terhességi hét után és legfeljebb 8 kg-ig tartunk kívánatosnak, meghatározzuk és ellenőrizzük az energia bevitelét is.
Az anya és a magzat fejlődésének biztosítása, valamit a ketosis elkerülésének érdekében a minimálisan bevitt szénhidrátmennyiséget 160 g-ban az energiát 1400 kcal-ban határozzuk meg.
1. táblázat. Edukációs feladatok
A rendszeres testmozgás nemcsak az egészséges életmódhoz, hanem a gestatiós cukorbeteg nők kezeléséhez is hozzátartozik. Nem szabad megfeledkeznünk azoknak az információknak az átadásáról, amelyek segítik terhesünket:
A rendszeres testmozgásnak az anyagcserére, valamint a normális testsúly elérésére gyakorolt kedvező hatásait ismertetjük a terhessel.
Megtanítjuk, hogy a mozgás inzulinhatást fokozó tulajdonságú.
Óvjuk gondozottunkat a rendszertelen vagy túlzott fizikai aktivitástól, amely megnehezítheti a normoglykaemia elérését.
Az önellenőrzés nemcsak az inzulinnal kezelt betegek kezelése során kívánatos, hanem a diétával egyensúlyban tartható terhesek gondozásának is jelentős mozzanata. A terhesség előrehaladásával a szénhidrát-anyagcsere labilissá válhat, folyamatos követése nem mellőzhető.
Megtanítjuk, a vércukormérés helyes technikáját
Segédkezünk a mérési terv elkészítésében, amely megfelelő számban és arányban tartalmazza mind az éhomi, mind az étkezés utáni pontokat.
Biztosítjuk, hogy a terhes hozzájusson a vércukormérő eszközhöz.
Gondoskodunk a vércukormérő készülék folyamatos ellenőrzéséről, amit laboratóriumi összehasonlítással végzünk ugyanabból a vérből.
Napjainkban már rendelkezésünkre állnak olyan korszerű technikai eszközök, amelyeket felhasználhatunk az önellenőrzés kiegészítésére és különböző élethelyzetek modellezésére. A vércukormérő készülék memóriáját ellenőrizhetjük manuálisan, valamint számítógépes program segítségével grafikus ábrázolással egybekötve felhívhatjuk terhesünk figyelmét a diétahibák vagy egyéb nemkívánatos tevékenység következményeként jelentkező vércukorváltozásokra.
Végezhetünk folyamatos vércukor-monitorozást. A Continuous Blood Glucose Monitor 72 órás folyamatos képet rajzol elénk gondozottunk vércukorértékeiről.
Az edukáció folytatódik az esetleges inzulinos kezelés megkezdésekor a beadás technikájáról.
Az inzulinkezelés korai eldöntésének érdekében vércukormérőt kölcsönözünk a terhesnek, hiszen a szülésig kevés idő áll rendelkezésre a szénhidrát-anyagcsere rendezésére.
Megtanítjuk az inzulin felszívását és beadását fecskendővel, majd pen típusú eszközzel.
Az inzulin adagjának szükséges módosításait diabetológussal történő rendszeres konzílium segítségével végezzük.
A jól képzett diabetológiai szakápoló (edukátor) figyelmét nem kerülik el az esteleges akut szövődmények sem.
Az esetlegesen kialakuló hypoglykaemia felismerése, a rendezés lehetőségeinek oktatása a terhes számára.
A kívánatosnál nagyobb vércukorértékek okait felderítjük (diétahiba, anyagcserét befolyásoló betegségek) és gondozottunk ezekkel kapcsolatos ismereteit pontosítjuk.
A terhes minden egyéb panaszát értékeljük és azonnali SZAKORVOSI KONZÍLIUMOT veszünk igénybe.
A szövődmények kialakulását szoros követés segítségével akadályozhatjuk meg. A szoros követés heti rendszerességet jelent.
Gondoskodunk a szénhidrát-anyagcsere monitorozásáról. Biztosítjuk a laboratóriumi vizsgálatok rendszeres elvégzését (HbA1c, vércukor, vérzsírok, vizeletcukor).
A gyakorta előforduló hypertonia lehetősége miatt rendszeresen ellenőrizzük a terhes vérnyomását, gondoskodunk az ABPM-monitorozás elvégzéséről, folyamatosan ellenőrizzük a vizelettel ürített albumin mennyiséget.
Mivel fennáll a lehetősége, hogy terhesünk egy korábban fel nem fedezett diabetesben szenved, valamint az előzőekben részletezett hypertonia lehetséges, ezért a szemészeti ellenőrzés fontosságát ki kell hangsúlyoznunk. Figyelemmel kísérjük a havonta esedékes szemészeti kontroll elvégzését.
Az edukációs tevékenység a perinatális időszakban, valamint a gyermekágy alatt sem hanyagolható el.
A további inzulinadás szükségességét, valamint a kezdő inzulinadag mennyiségét szakorvosi konzílium igénybevételével döntjük el.
Felhívjuk az anya figyelmét a szoptatás vércukorcsökkentő hatására.
Segédkezünk szoptatási terv készítésében, ahol előtérbe helyezzük az anya étkezését.
További inzulinkezelés esetén oktatjuk a beteget, a mozgást követő inzulinadag-változtatásra.
Az önellenőrzés további rendszerét ismertetjük az anyával.
Gondoskodunk az asszony további diabetológiai gondozásáról.
Végezetül meg kell még említenünk az utánkövetéssel kapcsolatos teendőinket, hiszen a GDM-ben szenvedő asszony veszélyeztetett a későbbi diabetes kialakulására.
Gondoskodunk a szülés utáni 6-10. héten vagy legkésőbb a szoptatás befejezését követően történő reklasszifikációról, amelyhez 75 g glukózzal végzett OGTT-t alkalmazunk.
Nem maradhat el az egészséges életmódra nevelés, ami meghatározója az asszony további anyagcserehelyzetének.
Biztosítjuk a folyamatos követést évenkénti kontrollal, a későbbi diabetes kialakulásának veszélye miatt.
Kapcsolatot teremtünk a háziorvossal és a körzeti védőnővel.
Megállapítható, hogy megfelelő edukációval hatékonyabbá tehetjük gondozásunkat, betegünk együttműködését könnyebben megnyerhetjük. Lényegesen lerövidíthető a hospitalizációs idő, ami javítja a költséghatékonyságot és a terhesek közérzetét egyaránt. Természetesen az előzőleg ismertetett edukációs folyamat igen időigényes feladat. Jól képzett szakemberek együttműködését igényli, újra hangsúlyozva a team munkát, ami alapfeltétele a megfelelő gondozásnak.
Összefoglalva elmondható, hogy a GDM-ben szenvedő terhes asszony gondozása igen összetett feladat, amelynek sikerét jelentősen meghatározza a beteg edukáltsága. A részletezett feladatok időigényességük miatt nehezen szoríthatók be a mindennapos betegellátás mellé mind a háziorvos, mind a diabetológus szakorvos számára. Megoldás lehet egy jól képzett, kellő motivációval rendelkező edukátor (diabetológiai szakápoló) bevonása a gondozásba, aki képes a diabetológus szakorvos vezetésével és rendszeres konzíliummal, valamint a dietetikussal való szoros együttműködéssel a terhesgondozás napi rutin és személyre szabott feladatainak ellátására.