A plazma glukózszintje és a HbA1c közötti kapcsolat - a glukózprofil és a HbA1c értékelése a DCCT vizsgálatban
(Defining the relationship between plasma glucose and HbA1c in the Diabetes Control and Complications Trial)
Rohlfing, C.L., Wiedmeyer, HM., Little, R.R., England, J.D., Tennill, A., Doldstein, D.E.
Diabetes Care 25: 275-278, 2002.
Az 1993-ban publikált DCCT és az 1998-ban közzétett UKPDS vizsgálatok meghatározták a diabeteszes szövődmények kialakulásával összefüggést mutató HbA1c-értékeket mind 1-es, mind 2-es típusú cukorbetegségben. Az eredmények alapján az Amerikai Diabetes Társaság ajánlást adott ki a kívánatos HbA1c- és plazma glukózszintek elérésével kapcsolatban. Annak érdekében, hogy a szövődmények szempontjából alacsony rizikójúnak számító HbA1c-érték elérhető legyen, a betegek és a kezelésben résztvevők számára fontos a napi plazma glukóz célértékek és ezek HbA1c-értékkel való kapcsolatának ismerete.
A tanulmány egy nagy betegszámú, részletes vizsgálat, amelynek célja a plazma glukózszintjének és a HbA1c összefüggésének értékelése volt 1-es típusú diabeteszes populációban.
A szerzők a DCCT-ben részt vevő 1439 beteg negyedévente meghatározott HbA1c-értékeit (26056 adat) és a hozzá tartozó hétpontos napi vércukorprofil adatait értékelték. A profil során étkezések előtt, ill. 90 perccel azt követően, valamint késő este kapilláris vérből glukózmeghatározást végeztek, amelyet 11%-kal növelve számították a plazma glukóz értéket.
Az adatok lineáris regressziós analízissel történő értékelése alapján a napi profil délutáni és esti értékei (ebéd után, vacsora előtt, vacsora után és lefekvés előtt) szorosabb összefüggést mutattak a glikált Hb mennyiségével, mint a délelőtti (reggeli előtt, reggeli után, ebéd előtt) értékek. Hasonlóan, az étkezések után mért vércukor értékek jobban korreláltak a HbA1c-értékkel, mint az étkezés előttiek. A terápiás célkitűzésekben gyakran megjelölt éhomi vércukor szinttel kapcsolatban a szerzők óvatosságra intenek. Az éhomi értékek alapján (amennyiben a napi profilból önmagában ezt használjuk), a vércukor értékek növekedésével a HbA1c progresszíven alulbecsülhető.
A szövődmények megelőzése szempontjából fontos HbA1c célszinthez (7%) tartozó praeprandialis plazma glukózszint 8,7 mmol/l, a lefekvéskor mért plazma glukózkoncentráció 9,2 mmol/l volt. Ez összhangban áll az ADA által meghatározott célkitűzésekkel (preprandialis vc.: 5,0-7,2 mmol/l, lefekvéskor mért vc.: 6,1-8,3 mmol/l), azok elérése várhatóan csökkenti a szövődmények kialakulásának kockázatát.
A napi profil értékeit külön vizsgálva, az ebédet követő, ill. a lefekvés előtti vércukorszint és a HbA1c közötti kapcsolat mutatott a legnagyobb hasonlóságot a teljes napi profil átlaga és a HbA1c közötti összefüggéssel, így feltehetően ezek tükrözik leginkább a beteg vércukorkontrollját.
Buzási Katalin dr.