Fővárosi Szent János Kórház I. Belosztály,1 Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem Diabetológiai Szakrendelés,2 Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet X. Belosztály,3 Fővárosi Szent István Kórház II. Belosztály,4 Tolna Megyei Kórház, IV. Belosztály, Szekszárd5
GLURENORMMAL, RÖVID HATÁSÚ SULFANYLUREA KÉSZÍTMÉNNYEL SZERZETT TAPASZTALATOK AZ NIDDM KEZELÉSÉBEN. A HAZAI MULTICENTRIKUS VIZSGÁLAT EREDMÉNYEI
Winkler Gábor dr.,1 Baranyi Éva dr.,2 Halmos Tamás dr.,3 Kammerer László dr.,4 Kautzky László dr.,3 Muth Lajos dr.,5 Tornóczky János dr.,5 Tóth János dr.1
Összefoglalás
A szerzők a gliquidon (GlurenormR) magyarországi bevezetését megelőző hazai multicentrikus vizsgálat tapasztalatait ismertetik. Megfigyeléseikbe 41 (20 férfi, 21 nő), 40-84 éves NIDDM beteget vontak be, akik diabetesének ismert tartama egy hónap és 25 év között változott. Megállapítják, hogy e rövid hatású, második generációs sulfanylurea készítmény a diabetes orális kezelésének hatékony alternatívája, a betegek többségénél naponta kétszer adva megfelelő anyagcserehelyzetet biztosít. Hypoglykaemia-kockázata alacsony - anyagukban mindössze két esetben, étkezés elmaradásával, illetve aethylisálással kapcsolatban fordult elő -, ezért különösen alkalmas idősebb cukorbetegek kezelésére. Előnyösnek bizonyult adása a frissen felismert esetekben, illetve rövidebb betegségtartam mellett is, ebben a korai inzulin-secretiós fázist helyreállító tulajdonsága és e révén döntően a postprandialis vércukorszint-emelkedést mérséklő volta játszhat szerepet. Döntően hepatobiliaris eliminatiója folytán beszükült veseműködés mellett is biztonsággal adható.
Kulcsszavak: gliquidon, rövid hatástartamú sulfonylurea
Experiences with GlurenormR, a short acting sulfonylurea in the management of NIDDM. Results of a multicentric investigation in Hungary
Summary
Authors summarise the results of the multicentric clinical investigation with gliquidon (GlurenormR), a short acting sulfonylurea. 41 (20 men, 21 women) NIDDM patients aged 40-84 were treated with the drug, whose diabetes manifested between 1 month - 25 years before. It is concluded, that GlurenormR is an effective alternative of the oral antidiabetic therapy: given twice daily it resulted in an acceptable metabolic state. It is especially suitable for elderly people because of its low hypoglycemic properties, and for newly diagnosed patients because of its beneficial effect on the first phase insulin secretion. Based on the almost complete hepatobiliar elimination, its use is safe in cases with elevated serum creatinine level as well.
Keywords: gliquidon, short acting sulfonylurea
A vércukorcsökkentő sulfanylureák (SU) felfedezése mintegy véletlenszerűen, századunk 30-as éveiben történt, sulfonamid származékok mellékhatásainak kutatása kapcsán.1 Az 1942-ben Janbon által előállított első képviselőjük - RP 2254, Glyprothiasol - terápiába állítása óta2 viszont az étrendi kezelés és a rendszeres fizikai tevékenység mellett a II. típusú cukorbetegség (NIDDM) kezelésének bázisául szolgálnak. Differenciált, a készítmények pharmacodynamiás tulajdonságait figyelembe vevő, a cukorbetegség aktuális állapotához is igazodó SU terápia alkalmazására hosszú időn át nem volt mód; második generációs, egymástól számos részlet tekintetében különböző viselkedésű származékaik azonban erre is lehetőséget nyújtanak.3,4,5,6
Ez utóbbi szerek közé tartozik a hazánkban idén forgalomba került gliquidon (GlurenormR), mely a rövid hatású SU vegyületek egyik képviselője. Bár a 70-es évek közepe óta a világ számos országában alkalmazzák,4,7,8,9,10 az eddigi gyakorlatunkban "etalonnak" számító glibenclamidétól eltérő tulajdonságai miatt indokoltnak látszott saját tapasztalatok szerzése is. E célból multicentrikus vizsgálat indult, melynek eredményeiröl számolunk be az alábbiakban.
Betegek és módszerek
Megfigyeléseinket 41 (20 férfi, 21 nő), önkéntes részvételüket aláírásukkal is megerősítő NIDDM betegen folytattuk. A bevonás feltétele az addigi diétás és/vagy orális antidiabetikus kezeléssel a kívánttól elmaradó anyagcserehelyzet, és/vagy hypoglykaemiás epizódok ismételt jelentkezése volt. Kiemelten vizsgáltuk persistáló proteinuriás (fehérjeürítés > 300 mg/nap), illetve beszűkült veseműködésű betegek (serum creatinin > 160 ěmol/l) Glurenorm kezelésének eredményeit. Kizáró oknak tekintettük terhesség fennálltát; lactatio periódusát; az anyagcsere ketoacidotikus állapotát; az ismert primer/secunder SU resistentiát; a "glukóztoxicitás" kezelést zavaró hatására tekintettel a készítmény bevezetését megelőzően ismételten mért 12 mmol/l-t elérő vagy meghaladó éhomi vércukorszintet.
Betegeink átlagos életkora 61,5?11 (szélső értékek: 40-84) év, test-tömeg indexe 26,5?2,9 (szélső értékek: 20,6-34,9) kg/m2, a diabetes manifestatiójától eltelt idő 8,6?7 év (szélső értékek: 1 hónap-25 év) volt. A Glurenorm szedését megelőzően kizárólag diétás kezelés alatt álltak nyolcan, Gilemalt szedett 25, Gilemalt és Adebitet 3, egyéb antidiabetikumot 5 fő. 13 volt a persistaló proteinuriával rendelkezők száma, közülük 7 beteg veseműködése is beszűkült volt.
A résztvevők kiválasztása 2-4 héttel a kezelés megkezdése előtt történt, anyagcsere-mutatóik rögzítése és elemzése alapján. A gyógyszerszedés elkezdésekor - 0. idöpont -, a 4-6., a 8-10. és a 18-20. héten 4 pontos vércukor profil-vizsgálat (éhomi és a főétkezések után 2-2 órával), HbA1c meghatározás, a vérzsírértékek (serum cholesterin, HDL-cholesterin, triglycerid) mérése történt, meghatároztuk a vizelet cukor- és aceton tartalmát is. A 0. időpontban, a 8-10. és a 18-20. héten 24 órás gyűjtött vizeletből mértük a vizelettel ürített albumin mennyiségét, meghatároztuk a serum creatinin tartalmát. Minden ellenőrzéskor rögzítettük a betegek testsúlyát, vérnyomását, pulzusát, kezeléssel kapcsolatos tapasztalataikat, észrevételeiket. Fentiekre kiterjedő ellenőrzésre a gyógyszerszedés 1. és 2. hetében is sor került, az anyagcserét ekkor azonban csak a szokásos konzultációknak megfelelő mértékben kontrolláltuk. Valamennyi vizsgálatot rutin laboratóriumi módszerekkel, a HbA1c meghatározásokat immunturbidimetriás eljárással végeztük.
Betegeink étrendjének szénhidrát- és energiatartalmát individuálisan, az NIDDM kezelésében szokásos elvek alapján határoztuk meg. A napi szénhidrátbevitel 150-180 g között változott. A Glurenorm kezdeti adagja 2 ´ 30 mg, azaz reggel és este 1-1 tbl volt, ezt az anyagcserehelyzethez igazodva a szükségletnek megfelelően változtattuk: növeltük vagy csökkentettük.
Az adatok összevetése, értékelése utólag, a megfigyelési időszak lezárását követően történt. Egyénenként, és előre meghatározott szempontok - életkor, a diabetes manifestalódásától eltelt idő, ép, illetve beszűkült veseműködés - alapján elemeztük az anyagcsere- és somaticus mutatókat, az alkalmazott gyógyszeradag nagyságát, esetleges mellékhatások felléptét. A statisztikai számításokhoz egymintás t-próbát használtunk.
Eredmények
A vizsgálatban részt vevők éhomi vércukorszintjeinek és HbA1c értékeinek összesített adatait az 1. ábrán mutatjuk be. Bár e mutatók csökkenésének - az anyagcserehelyzet javulásának - tendenciája folyamatosan megfigyelhető, szignifikáns változás csak a 18-20. heti ellenőrzéskor volt kimutatható. Ennek okaként a csoportonként relatíve nagy szórás jelölhető meg. Minthogy a vércukor profil-értékek átlaga alapján történő elemzés azonos eredményre vezetett, a továbbiak szemléltetésére, a - fent részletezett szempontok szerint választott - csoportok anyagcserehelyzetének jellemzésére, mindenütt a HbA1c értékek átlagát alkalmaztuk.
1. ábra: Az átlagos éhomi vércukorszint és HbA1cértékek változása a Glurenorm szedése idején (átlag?SD)
2. ábra: A HbA1c átlagos értékeinek változása a Glurenorm szedése idején életkor szerinti csoportosításban (átlag?SD)
Életkor szerinti bontásban (2. ábra) vizsgálva - 60 év alattiak, illetve felettiek - megállapítható, hogy a két csoport között különbség van. 60 év feletti betegeken az anyagcserehelyzet javulása már a 4-6. héten egyértelmű, s még kifejezettebb a 8-10., illetve 18-20. héten; a 60 év alattiakon a változás csak a 18-20. héten szignifikáns. Tekintettel arra, hogy egy beteg a vizsgálat 10. hetében intercurrens betegség - kétoldali pneumonia - következtében elhalálozott, a 60 év felettiek csoportjában 21 helyett csak 20 személy adatait értékeltük.
Ha az anyagcserehelyzet alakulását a diabetes manifestatiójától eltelt idő szerint elemeztük (3. ábra), a legkifejezettebb javulást az 5 évnél rövidebb ideje cukorbetegek csoportjában találtuk. Az 5-10 év közötti "betegségtartamúak" csoportjában a változás mértéke statisztikailag nem volt szignifikáns, míg a 10 évnél régebben ismert NIDDM-ben megbetegedetteken a 18-20. heti értékek mutattak statisztikailag szignifikáns változást.
3. ábra: A HbA1c átlagos értékeinek változása a Glurenorm szedése idején a manifestatio óta eltelt idő függvényében (átlag?SD)
4. ábra: A HbA1c átlagos értékeinek változása persistáló proteinuriás, illetve beszűkült vesefunkciójú betegeken (átlag?SD)
A persistáló proteinuriás, illetve beszűkült veseműködésű betegeken mért HbA1c értékek összesítését a 4. ábra szemlélteti. A változás mértéke ezen csoportokban egyik időpontban sem volt szignifikáns.
Hypoglykaemiás rosszullét két esetben fordult elő. Egyikük, egy 66 éves - vascularis encephalopathiás - beteg közel egy napon keresztül nem evett. Másikuk, egy 58 éves nő, rendszeresen aethylisált. Mindkét esetben glukóz parenteralis adása volt szükséges. Az aethylisáló nőbetegen minden körülményt mérlegelve eltekintettünk a gyógyszer további adásától, a másik esetben azonban az állapot rendeződése után a Glurenorm szedés folytatható volt. Egyéb szövődmény nem jelentkezett, sem a szokásosan vizsgált laboratóriumi, sem a somaticus paraméterekben nem tapasztaltunk változást. A beszűkült veseműködésű betegek egy része rendszeres dialysis alatt állt. Sem serum creatinin értékeik, sem egyéb laboratóriumi leleteik nem változtak a Glurenorm kezelés idején. A vérzsír-, serum creatinin- és a vérnyomásadatok kezelés előtti és a gyógyszerszedés 3. hónapjának végén észlelt átlagait az 1. táblázatban mutatjuk be.
A Glurenorm(c) kezelés előtt | 3 havi Glurenorm(c) szedés után | |
Se-cholesterin | 6,51 ? 1,9 | 6,35 ? 2,1 |
(mmol/l) | (3,9-9,3) | (4,0-8,4) |
Se-HDL-chol. | 1,03 ? 0,5 | 1,08 ? 0,3 |
(mmol/l) | (0,7-2,7) | (0,95-2,3) |
Se-triglycerid | 2,21 ? 1,3 | 2,03 ? 1,2 |
(mmol/l) | (0,9-5,6) | (1,4-3,7) |
RR | 152/88 | 145/80 |
(Hgmm) | (130-170 / 70-100) | (130-175 / 80-90) |
Se-creatinin | 183 | 181* |
(?mol/l) | (66-981) | (70-1089) |
* A 6. havi se-creat. értékek átlaga 170 (70-781 ?mol/l) |
1. táblázat: A vérzsír-, vérnyomás és serum creatinin értékek a Glurenorm kezelés megkezdése előtt és 3 havi gyógyszerszedés után (átlag ? SD, illetve szélső értékek)
Egy beteg a gyógyszerszedés 10. hetében intercurrens betegség, kétoldali pneumonia és a kialakuló légzési elégtelenség következtében elhalálozott. Anyagcsereértékei az exitusig - és annak idején is - rendezettek voltak. Halála a diabetestöl független esemény volt.
A Glurenorm dózisa eseteink többségében reggel és este 1-1 tbl, azaz 2 ´ 30 mg volt. Az alkalmazott legkisebb napi adag 15, a legnagyobb 180 mg volt. Utóbbi három egyenlő részre elosztva. A megfigyelés lezárása után Glurenorm kezelésen maradtak 38-an, míg 2 betegen inzulin bevezetése vált szükségessé.
Megbeszélés
A gliquidon - a legkorábbi hivatkozásokban ARDF 26,11,12 egyéb kereskedelmi néven GlurenorR,5 BeglynorR,13 a hazai forgalmazásban GlurenormR - a SU-k második generációjába tartozó, rövid hatású orális antidiabetikum. Korábbi vizsgálatokból ismert, hogy felszívódása gyors, maximális serum szintje egy órán belül kialakul.12,14 Plasma felezési ideje 1,3-1,5,12,14,15 hatástartama 8-9 óra.16 Fehérjéhez való kötődése igen kifejezett. Ez, és a lassú szöveti redistributio14 az oka, hogy a bevitt dózis kis hányada még 16 óra múlva is kimutatható. Eliminatiójának e bimodalis karaktere magyarázza a felezési idejével kapcsolatos ellentmondó adatokat: egyes források ugyanis a plasmára vonatkoztatott, mások a szöveti elminatiót is magába foglaló idötartamot szerepeltetik.12,14,17,18 Metabolisatiója 95%-ban a májban történik, elsődlegesen oxidáció útján. Bár a lebontása során képződő hidroxilált termékek egyike bioaktív, ennek plasmaszintje igen alacsony. Így aktív metabolitok jelenlétével ténylegesen nem kell számolni.12,18 Döntően hepatobiliaris lebomlása, ürülése folytán biztonságosan, dóziscsökkentés nélkül adható csökkent veseműködés esetén is.14,19,20 Magas fehérjekötése folytán a dialysatumban nem jelenik meg, néhány esetben haemodialysis alatt álló betegeken is sikerrel alkalmazták.21 A gliquidon lebontása a májműködés átmeneti károsodásával járó állapotokban is nagyrészt megtartott. Cholestasis egyidejű fennállása esetén azonban, az epeelvezetés gátolt volta következtében, az inaktív metabolitok serum szintje emelkedik.22,23 Ha a veseműködés ép, a renalis eliminatio mértéke ilyen esetben fokozódhat.19,24
A pancreas beta-sejtjein a SU-k közös specifikus receptorához kötődik, az ATP-érzékeny K+-csatornák zárása útján a glukóz-indukálta inzulinválaszt erősíti.8,25,26 Döntően az inzulinelválasztás korai fázisát serkenti, hatására csökken a postprandialis vércukorszint-emelkedés. A hosszú hatástartamú SU-ákkal szemben az éhomi vércukor-koncentrációt csak kevéssé befolyásolja, bár rendszeres szedése mellett az is általában csökken.5,8 Az inzulin secretióra gyakorolt hatása a glibenclamidénál gyengébb,25 klinikai vizsgálatokban azonban a két szer szénhidrátháztartást stabilizáló hatását azonosnak találták.5,11
Saját vizsgálatainkban nem volt cél a Glurenorm más SU készítményekkel való összevetése, vagy referencia szerhez történő viszonyítása. Ennek megfelelően nyílt, önkontrollos megfigyelést folytattunk. Általános tapasztalatgyűjtés mellett három kérdést tanulmányoztunk kiemelten:
- idős betegeken való alkalmazhatóságát (alacsony hypoglykaemia-kockázatát szem előtt tartva),
- frissen felfedezett vagy relatíve rövidebb ideje ismert NIDDM-ben mutatkozó hatékonyságát (a glukóztoxicitás érvényesülése szempontjából kiemelt jelentőségű károsodott korai inzulin-secretiós fázist27,28 helyreállító tulajdonságát figyelembe véve),
- beszűkült veseműködéssel rendelkezők tartós kezelésének biztonságosságát (a veseműködéstől független metabolismusa ismeretében).
Azt találtuk, hogy az anyagcserehelyzet javulása kifejezettebb volt a 60 év felettiek csoportjában, illetve az 5 évnél rövidebb "betegségtartamúak" között, mint a 60 évnél fiatalabbakon, illetve hosszabb ideje fennálló diabetesben szenvedőkön. Vagyis a Glurenorm adása azon csoportokban volt a legeredményesebb, amelyekben hatástani sajátosságai ismeretében az előzetesen is várható volt. Nem zárható ki, hogy az eredmények ilyen alakulásában egyéb tényezők - pontosabb diétás fegyelem, az ellenőrzéseknek a korábbiakhoz képest rendszeresebbé válása, betegoktatás, az "új" gyógyszerrel szembeni várakozás - is közrejátszhattak. Az a tény azonban, hogy az anyagcserehelyzet stabilizálódása az individuális szükséglethez adaptált, egyénenként változó, eseteink többségében a megfigyelési időszak során is változtatott gyógyszeradag mellett volt elérhető, a Glurenorm szerepét támasztja alá. A teljességhez tartozik, hogy az anyagcsere kedvező irányú módosulása a többi betegcsoportban is megfigyelhető volt. A statisztikailag is kifejezhető változás elmaradása az alacsonyabb beteglétszámmal lehet összefüggésben.
Hypoglykaemiás szövődmény két esetben fordult elő, bekövetkeztét mindkétszer ismerten praedisponaló tényezők - étkezések elmaradása, illetve alkoholizálás - segítették. Ezeket leszámítva "biokémiai" hypoglykaemiát sem észleltünk. A viszonylag kis esetszám és rövidebb - 20 héten át tartó - követési idö messzemenő következtetésekre e tekintetben nem ad lehetőséget, de jól egyezik az irodalom alacsony hypoglykaemia gyakoriságról szóló adataival.5,15,16
Beszűkült veseműködésű betegeken az anyagcserehelyzet azonos maradt a korábbival a Glurenorm szedés idején is. Hypoglykaemiás szövődmény e csoportban nem fordult elő, a gyógyszer minden tekintetben biztonságosan alkalmazhatónak bizonyult. E tapasztalataink közreadásán túl - mellyel egyező megfigyelések más, hasonló eliminatiójú második generációs SU készítménnyel is ismeretesek29 - természetesen nem vállalkozhatunk annak a sokat vitatott kérdésnek a megválaszolására, hogy maradhat-e az orális kezelés, avagy szükséges az inzulinra állítás végstádiumú diabeteses nephropathia fennállásakor. Bár a szerzők többsége inzulin alkalmazását tekinti követendőnek, ezzel ellentétes álláspontok is ismertek.29
Betegeink egy részén az Európai NIDDM Véleményalkotó Csoport állásfoglalása30 szerint kívánatosnak tartott anyagcserehelyzet nem volt elérhető. Ez a vizsgálatban résztvevők korösszetétele, illetve egy részük előrehaladott szövődményei folytán nem is lehetett reális célkitűzés. Az anyagcseremutatók folyamatos javulása (1. ábra) ugyanakkor meggyőzően bizonyítja a kezelés eredményességét.
Megfigyeléseink összegzéseként megállapítható, hogy a Glurenorm az orális SU kezelés hatékony alternatívája. Rövid hatástartama, ennél fogva alacsony hypoglykaemia-kockázata folytán különösen alkalmasnak látszik az e szempontból fokozottan veszélyeztetett idősebb cukorbetegek kezelésére, és beszűkült veseműködés mellett is biztonságosan alkalmazható.
IRODALOM
1. Kremer, GJ: Störungen der Ernährung und des Stoffwechsels [In: Weihrauch, TR (ed.): Internistische Therapie, 1990, Urban und Schwarzenberg, München-Wien-Baltimore, 1990] pp. 822-861.
2. Pfeiffer, EF, Galloway, JA: Type II diabetes mellitus and oral hypoglycemic agents. [In: Galloway, JA, Potvin, JH, Shuman, CR (eds.): Diabetes mellitus. Eli Lilly and Comp. Indianapolis, 1988] pp. 140-157.
3. Happ, J, Berger, J, Nest, E, Fröhlich, A, Althoft, PH, Schöffling, K: Blutzucker, Seruminsulin, unveresterte Fettsäuren und Wachstumshormon in Tagesprofil bei Erwachsenen-Diabetikern unter Monotherapie mit verschiedenen Sulfonylharnstoffen. Arzneimittel-Forsch (Drug Res) 24: 1228-1234, 1974.
4. Lotz, N: Sulfonylharnstoffe in der Therapie des Typ-II-Diabetes mellitus. Akt Endokr Stoffw 13: 40-43, 1992.
5. Galeone, F, Saba, F, Saponati, G: Gliquidone (Glurenor*) in long-term treatment of type II diabetes mellitus. Clin Trial J 26: 108-118, 1989.
6. Bottermann, P: Diabetestherapie - neuere Behandlungsstrategien. Inn Med 18: 102-108, 1991.
7. Bachmann, W, Haslbeck, M, Mehnert, H: Vergleichende Untersuchungen zur Sulfonylharstoffwirkung bei Diabetikern unter Berücksichtigung des Musters der freien Fettsäuren (FFS). Diabetol Croat 5: 429-445, 1976.
8. Bonora, E, Moghetti, P, Querena, M, Zenere, M, Cacciatori, V, Tosi, F, Travia, D, Zoppini, G, Muggeo, M: Studies on the mechanism of action of sulfonylureas in type II diabetic subjects: gliquidone. J Endocrinol Invest 15: 1-11, 1992.
9. Supartando, S, Sujono, S, Sukaton, U: Experience with Glurenorm, a new sulphonylurea. J Indones Med Ass 30: 31-33, 1980.
10. Irsigler, K, Ogris, E, Steinhardt, T, Brandle, J, Regal, H, Zdolsek, I: Vergleich von Glibenclamid, Gliquidon, Glisoxepid und Plazebo an Erwachsenendiabetikern mit unterschiedlichen Schweregrad des Diabetes. Wien klin Wschr 91: 541-550, 1979.
11. Zilker, T, Waldthaler, A, Lüders, T, Ermler, R, Bottermann, P: Beeinflussung des Blutzuckers, des Seruminsulinspiegels und der nicht veresterten Fettsäuren während kontinuierlicher Nahrungszufuhr nach oraler Gabe der Sulfonylharnstoffpräparate ARDF 26 und Glibenclamid. Verh dtsch Ges inn Med 80: 1299-1302, 1974.
12. Kopitar, Z, Willim, KD: Humanpharmakokinetik und Metabolismus von 14C-markiertem Gliquidon (AR-DF 26). Arzneimittel-Forsch (Drug Res) 25: 1455-1460, 1975.
13. Savi_, M, Lepąanovi_, L: Results of treating type 2 diabetes mellitus with combined application of gliquidone and insulin. Diabetol Croat 19: 37-40, 1990.
14. Kaubisch, N, Koss, FW, Hammer, R: The biochemistry of GlurenormR. [In: Pieterse, H (ed.): Symposium Diabetes Mellitus, Utrecht, 1979], pp. 37-50.
15. Borthwick, LJ, Wilson, S: Diabetic control with Gliquidone - a short acting sulphonylurea. Eur J Clin Pharmacol 26: 475-479, 1984.
16. Limmer, J, König, E, Rupprecht, E, Profozi_, V, Grani_, M, ©krabalo, Z: The efficacy and tolerance of Glurenorm. Diabetol Croat 21 (Suppl. 1): 3-19, 1992.
17. Lebovitz, HE, Melander, A: Sulfonylureas: basic aspects and clinical uses. (In: Alberti, KGMM, DeFronzo, RA, Keen, H, Zimmet, P: International Textbook of Diabetes Mellitus, John Wiley and Sons, Chichester-New York-Toronto-Singapore, 1992, Vol. 1.) pp. 745-772.
18. Ferner, RE, Chaplin, S: The relationship between the pharmacokinetics and pharmacodynamic effects of oral hypoglycemic drugs. Clin Pharmacokin 12: 379-401, 1987.
19. Büchele, W, Kuhlmann, H: Gliquidon in der antidiabetischen Therapie nieren- und leberinsuffizienter Patienten. Med Welt 29: 897-900, 1978.
20. Mincu, J: Ergebnisse aus einer kontrollierten Prüfung von Glurenorm, verglichen mit einer Standardsubstanz bei niereninsuffizienten Patienten. Literae Medicinales Thomae, Internationale Titisee-Konferenz, Biberach (Riss) pp. 86-96, 1975.
21. Herrmann, M, Kuhlmann, H: Ein Beitrag zur Dialysierbarkeit von Sulfonylharnstoffen. Med Welt 29: 1453-1454, 1978.
22. Atzpodien, W, Roth, W, Bozler, G, Beyer, J: Einfluss einer Cholestase auf die Metabolisierung von Gliquidon. Z Gastroent 19: 556-557, 1981.
23. Müting, D, Reikowski, J: Erfahrungen mit Glurenorm bei der Behandlung leberkranker Diabetiker. Literae Medicinales Thomae, Internationale Titisee-Konferenz, Biberach (Riss) pp. 136-143, 1975.
24. Profozi_, V: Pharmacokinetic of Glurenorm in subjects with liver disease. Diabetol Croat 5: 629-638, 1976.
25. Hobom, B: Potassium ion channels - relay stations for insulin secretion. Hoechst AG, pp. 12-19, 1994.
26. Garrino, MG, Meissner, HP, Henquin, JC: The non-sulfonylurea moiety of gliquidone mimics the effects of the parent molecule on pancreatic B-cells. Eur J Pharmacol 124: 309-316, 1986.
27. Bruce, GB, Chrisholm, DJ, Storlien, LH, Kraegen, EW: Physiological importance of deficiency in early prandial insulin secretion in NIDDM. Diabetes 37: 736-744, 1988.
28. Waeber, G: Role of the early peak of insulin secretion in the pathophysiology of type II diabetes. Diabetographia 17: 6-8, 1994.
29. Grenfell, A: Clinical features and management of established diabetic nephropathy. [In: Pickup, J, Williams, G (eds.): Textbook of diabetes, Vol. II. Blackwell Scientific Publ, London-Edinburgh-Boston, 1991] pp. 677-697.
30. European NIDDM Policy Group: A desktop guide for the management of non-insulin-dependent diabetes mellitus (NIDDM). International Diabetes Federation, Brussels, 1993.