A dohányzás, az alkoholfogyasztás és a diabetes kockázatának összefüggése férfiakban. Prospektív tanulmány

(Prospective study of cigarette smoking, alcohol use, and the risk of diabetes in men)

Rimm, E. B., Chan, J., Stampfer, M. J., Colditz, G. A., Willett, W. C.

 

Br Med J 310: 555-559, 1995.

A NIDDM kialakulásában szerepet játszó környezeti és életviteli tényezők közül az obesitas jelentősége jól ismert. A dohányzás és az alkoholfogyasztás feltehetően az adiopsitas befolyásolásán keresztül közvetett módon, illetve az inzulinsecretióra vagy érzékenységre gyakorolt közvetlen hatásokon keresztül érvényesül.

A szerzők az 1986-ban megkezdett, hat évig tartó prospektív vizsgálatukban 41810 egészségügyben dolgozó férfit (életkor 40-75 év) követtek annak megítélése céljából, hogy milyen összefüggésben állnak a dohányzási és alkoholfogyasztási szokások a NIDDM incidentiájával. A tanulmány kezdetekor a bevont egyéneknél kérdőív segítségével zárták ki diabetes, cardiovascularis megbetegedés vagy daganatos betegség fennállását, felmérték a diétás szokásokat, a fizikai akitvitást, az átlagosan elfogyasztott napi alkoholmennyiséget, valamint a naponta elszívott cigaretták számát (a visszamenő évekre is megadva). Regisztrálták a testtömeg indexet, a diabetesre vonatkozó családi anamnesist is. A követés során diabetesessé vált egyéneket kétévente elküldött újabb kérdőívek segítségével szelektálták, majd adatokat gyűjtöttek a diabetes korrekt diagnózisára vonatkozóan is.

Az alkoholfogyasztás és a dohányzás mértékének tekintetében a testtömeg indexre vonatkozva nem találtak lényeges összefüggést, ugyanakkor az alkoholfogyasztás jelentősebb volt a dohányosokban. 509 egyén vált cukorbeteggé a követés során. A NIDDM kialakulásának relatív kockázatát az adatok egyéb rizikótényezőkre, így a testtömegindexre, az életkorra, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás mértékére vonatkozó korrekcióval számolták.

A diabetes incidentiája magasabb volt a dohányzó férfiakban; a kockázat az erős dohányosoknál (25 vagy több cigaretta/nap), 1,94-szer, míg napi 15-24 cigaretta esetén, 2,38-szor volt nagyobb a nem dohányzókéhoz képest. A dohányzás krónikus hatásának felmérése céljából külön értékelést végeztek a dohányzásról már korábban leszokó betegeknél is. A diabetes incidentiája itt is magasabb volt.

Az alkoholfogyasztás mértékét tekintve is igen szoros, de ellenkező összefüggést találtak. A diabetes relatív kockázata mérsékelt alkoholfogyasztás (napi 30,0-49,9 g alkohol) esetén jelentősen kisebb volt (0,61) az absztinensekhez képest, 50 g feletti fogyasztás esetén kisebb fokú kockázatcsökkenést (0,84) észleltek.

A szerzők összegzése alapján a dohányzás feltehetően a NIDDM egyik független rizikótényezője, rövid távú hatása valószínűleg az inzulinresistentia fokozásán, míg tartós expozíciója közvetlen pancreas toxicitás okozta inzulinsecretio csökkenésén keresztül érvényesül. A kismértékü alkoholfogyasztás az inzulinelválasztás fokozásán át csökkentheti a diabetes kialakulásának kockázatát.

Hernandez Edina dr.