Magyar Honvédség Központi Honvédkórház, Szemészeti Osztály, Budapest

A RETINOPATHIA PERIOPERATIV MEGÍTÉLÉSE ÉS KEZELÉSI LEHETÖSÉGEI DIABETESES CATARACTÁS BETEGEKEN

Aczél Klára dr., Deák György dr.

 

Összefoglalás

A szerzők a diabeteses betegeken végzett szürkehályogműtét eredményességét értékelik négyéves időszak perioperativ adatainak retrospektív elemzése alapján (352 diabeteses beteg 503 szeme, az adott időszak összes cataracta-műtéteinek 17%-a). A műtét előtt az operálandó szem és/vagy a társszem fundusvizsgálata, a hozzáférhető anamnesztikus adatok, illetve a B-scan UH-vizsgálat alapján retinopathia igazolódott 25,6%-ban (79,8% nonproliferatív, 20,2% proliferatív), retinopathiamentesnek bizonyult 50,5%, nem volt tisztázható a retinopathia-státus 23,9%-ban. A műtét után ez utóbbi csoport 28,3%-a bizonyult retinopathiásnak, a praeoperative ismert retinopathia az esetek 18,6%-ban mutatott kifejezett progressziót. Legalább 0,5-et elérő postoperativ visust a retinopathiamentes szemek 70,1%-ában, míg a retinopathiások 44,2%-ában sikerült elérni. A szerzők hangsúlyozzák a retinopathia praeoperativ tisztázásának és kezelésének fontosságát cataracta-műtétre váró diabeteses betegeken.

Kulcsszavak: cataracta, diabetes mellitus, retinopathia diabetica

 

Perioperative evaluation and management of retinopathy in diabetic patients with cataract

Summary

Authors evaluate visual outcome of cataract operation on diabetic patients on the basis of retrospective analysis of perioperative data in a 4-year period (503 eyes of 352 diabetic patients, representing 17% of all cataract operations in this period). Before the operation 25,6% of eyes proved to have retinopathy, detected by ophthalmoscopy of the cataractous and/or the fellow eye, anamnestic records and B-scan ultrasonography, 50,5% were free of retinopathy and 23,9% underwent surgery without the possibility of assessment retinopathy status. After the operation 28,3% of this last group proved to have retinopathy and 18,6% of eyes wit previously known retinopathy manifested further significant progression. Postoperative visual acuity of at least 0,5 was achieved in 70,1% of eyes without retinopathy and in 44,2% of eyes with retinopathy. Authors emphasis the importance of praeoperative assessment and treatment of retinopathy in diabetic patients attending cataract surgery.

Key words: cataract, diabetes mellitus, diabetic retinopathy

 

A diabetes mellitus az időskori cataracta rizikótényezői közé tartozik; a cataractás betegek kb. 10%-a diabeteses.1 Arra vonatkozóan, hogy a diabetesesek között a cataracta gyakorisága mekkora, a különböző felmérések 8,7–19,8% közötti adatokat adnak meg. A WESDR (Wisconsin Epidemiologic Study of Diabetic Retinopathy) megállapítása szerint időskori diabetesben a cataracta a látásromlás leggyakoribb oka.2 Miután a cataracta és a diabeteses retinopathia előfordulási gyakorisága a kor és a diabetes tartam előrehaladtával egyaránt növekszik, a diabeteses cataractás betegek jelentős részénél különböző súlyosságú retinopathia egyidejű fennállására is számítanunk kell.3

A szürkehályogműtét eredményessége a látásélességet illetően retinopathiamentes diabeteseseken hasonlóan jó, mint nem-diabeteseseken, azonban egyidejűleg fennálló retinopathia esetén a prognózis már kevésbé kedvező, nem elsősorban a műtéti szövődmények nagyobb gyakorisága, hanem a retinopathia postoperativ progressziója miatt.3,4,5,6 Bár ezt a jelenséget az extracapsularis cataracta-műtétek után valamivel ritkábban tapasztaljuk mint korábban, intracapsularis hályogműtétek után,3 a retinopathia, különösen pedig a maculopathia progressziója a műtét utáni látásélességet jelentősen befolyásolhatja. A diabeteses cataractás betegek postoperativ visus eredményeire vonatkozó irodalmi adatokból (1. táblázat) kitűnik, hogy a már macularis érintettséggel járó nonproliferatív retinopathia átlagosan legalább 30%-kal csökkenti a jó (0,5-et elérö) visus-eredmény esélyét,3 proliferatív retinopathia esetén pedig csak a korábban laserkezelésen átesett, inaktív stádiumban lévő szemek esetén lehet használható (0,2-et meghaladó) visus-eredményre számítani.5 A retinopathia postoperativ progressziójának jelensége a diabeteses anyagcserehelyzet aktuális állapotával nem magyarázható, hiszen egyes szerzők a nem operált társszemmel végzett összehasonlítás kapcsán kifejezett aszimmetriát észleltek,4,7,8 ami általában a diabeteses retinopathiára nem jellemző. Feltételezik, hogy a műtéttel összefüggő változások (gyulladásos anyagcseretermékek hátraáramlása, ezáltal a vér–retina gát összeomlása) váltják ki az elsősorban exsudativ elváltozások progresszióját. Valamennyi szerző egyetért abban, hogy a szükséges maximális laserkezelés elvégzése a műtét előtt feltétlenül indokolt, azonban éppen a lencsehomályok ezt általában korlátozzák vagy lehetetlenné teszik. Ilyenkor a műtét indikációjában a látásjavítás mellett a laserkezelés lehetőségének biztosítása is szerepet játszik. előrehaladott, üvegtesti vérzéssel járó proliferatív retinopathia esetén a cataracta-műtétet megelőző transscleralis cryotherapia is mérlegelhető.

 

Szerző  RP státus  >0,5  0,25-0,5  <0,25 

Cunliffe3  RP mentes  85% 
NPRP  56,5% 
PRP  40% 

Hykin5  NPRP (MP -)  94% 
inaktív PRP  52% 
aktív 
praePRP, PRP  100% 
Kennedy  RP mentes  94% 
(id. Schatz)4  RP  94% 

Schatz4  NPRP  9,4%  40,6%  50% 

Saját  RP mentes  70,1%  26,3%  3,6% 
NPRP  50%  29,1%  20,9% 
PRP  20%  13,3%  66,7% 

1. táblázat: Visus eredmények a retinopathia függvényében az egyes szerzőcsoportoknál

 

Betegek, módszerek

Osztályunkon az 1992–1996 közötti négyéves időszakban 352 diabeteses beteg 503 szemén végeztünk szürkehályogműtétet: ez az adott időszak összes cataracta-műtéteinek 17%-át alkotta. A betegek átlagéletkora 69,7 év (38–92 év) volt, az életkorok megoszlása a 60–80 év közötti korosztály túlsúlyát mutatja (1. ábra), a diabetes típusa tekintetében 10 beteg (3%) IDDM, a többi 97% NIDDM kategóriába volt sorolható. Az ismert diabetes tartam átlagosan 12,1 év (a frissen felfedezettöl 45 évig) volt, inzulinkezelésben részesült 108 beteg (30,7%), ennek aránya a diabetes tartam előrehaladtával növekedett (2. ábra).

 

1. ábra: Diabeteses cataractás betegeink kor szerinti megoszlása

 

2. ábra: Diabetes tartam és kezelési mód megoszlása

 

A betegek jelentős része a cataracta okozta látásromlás miatt jelentkezett elsö ízben osztályunkon, korábban szemészeti ellenőrzésre rendszertelenül jártak, erre vonatkozó dokumentáció csak rendkívül hézagosan állt rendelkezésre.

A műtétet megelőzően mindkét szemen pupillatágításban szemfenékvizsgálatot végeztünk; 254 szem (50,5%) retinopathiamentesnek bizonyult, 129 szem (25,6%) esetében a műtétre váró szem vagy a társszem állapota, illetve a korábbi vizsgálatok eredményei retinopathia fennállását igazolták. A fennmaradó 120 szemnél (23,9%) a szemfenék tágított pupilla mellett sem volt vizsgálható és sem a társszem állapota, sem az anamnézis nem nyújtott a fundusra vonatkozó megbízható információt.

Ezekben az esetekben, valamint, ha az anamnézis, illetve a másik szem állapota alapján a retinopathia súlyosabb formája volt gyanítható, a rutin biometria előtt elvégeztük a B-scan UH-vizsgálatot. Ennek során 15 szemen észleltünk a retinopathiával összefüggő elváltozásokat (esetenként többfélét is): a hátsó fal megvastagodását (retina oedema, praeretinalis vérzés jele lehet) 4 esetben, gliotikus kötegeket és membránokat 12 esetben, vérzést az üvegtesti térben vagy a membránok közötti résekben 8 esetben és kisebb-nagyobb kiterjedésű, körülírt trakciós retinaleválást 4 esetben. Ha az UH-vizsgálat friss üvegtesti vérzést mutatott, transscleralis cryocoagulatiót végeztünk és a hályogműtétet későbbi időpontra halasztottuk. Az üvegtesti térbe nyúló proliferatív kötegek és membránok esetén már a cryotherapiától eltekintettünk, a cataracta-műtétet vitrectomiával egy ülésben, vagy a későbbi vitrectomia lehetőségét is mérlegelve végeztük el.

A műtét előtt észlelt 129 retinopathia közül 103 (79,8%) nonproliferatív (NPRP), 26 (20,2%) proliferatív stádiumú (PRP) volt. További szövődmények közül maculopathia 36 szemen (27,9%), üvegtesti vérzés 7 szemen (5,4%), rubeosis iridis 2 szemen (1,5%) fordult elő. A cataracta-műtétet megelőzően hosszabb-rövidebb idövel a retinopathiás szemek közül laserkezelés történt 28 szemen (21,7%), ahol és amilyen mértékben ezt a lencsehomály lehetővé tette. Transscleralis cryopexiát 8 szemen (6,2%) végeztünk, üvegtesti vérzés, rubeosis iridis miatt vagy a nem kielégítő mértékű laserkezelés kiegészítése céljából.

A tervezett műtét minden esetben extracapsularis cataractaextractio volt, az esetek többségében (93%) hátsócsarnok mülencse (PCL) beültetéssel, 24 esetben hátsó tok sérülés miatt elülsöcsarnok-lencse (ACL) beültetéssel. 9 esetben nem került sor lencsebeültetésre: 2 szemen rubeosis iridis miatt (mindkét szemen a műtétet megelőzően cyclocryocoagulatio is történt), 4 szemen a másik szem aphakiás állapota, 3 esetben a későbbi vitrectomia szempontjából tünt kedvezöbbnek eltekinteni a lencsebeültetéstöl.

 

Eredmények

A postoperativ szakban a műtét után 1 héttel, 3 héttel és 3 hónappal végzett látásélesség- és szemfenékvizsgálat alapján 472 szem adatait tudtuk értékelni. Retinopathiásnak bizonyult 164 (34,7%), ebből 134 nonproliferatív, 30 proliferatív stádiumú volt. A 120 szem közül, ahol a műtét előtt a szemfenék állapotáról információnk nem volt, 34 (28,3%) bizonyult retinopathiásnak. A 129 műtét előtt már ismert retinopathia közül a postoperativ szakban kifejezett progressziót (klinikailag szignifikáns macula oedema, korábbi nonproliferatív retinopathia átmenete proliferatív stádiumba, illetve üvegtesti vérzés fellépte) 24 szemen (18,6%) észleltünk, ezen belül a korábban laserkezelésen átesett 28 szem közül csak 3 esetben (10,7%). A postoperativ időszakban 18 szemen végeztünk laserkezelést, 5 szemen üvegtesti vérzés miatt transscleralis cryopexiát, 2 szemen vitrectomiát.

Visus eredményeink alakulása a retinopathia függvényében az igen nagy szórást mutató irodalmi adatok közt közbülső helyzetet foglal el (1. táblázat). Legalább 0,5-es visust értünk el a retinopathiamentes szemek 70,1%-ánál, a nonproliferativ retinopathiások 50%-ánál és a proliferatív retinopathiások 20%-ánál (3. ábra). A praeoperativ vizsgálati eredménnyel összevetve, míg a biztosan retinopathiamentes szemek 72,4%-ánál kaptunk jó (legalább 0,5-et elérö) visust, addig a nem vizsgálható 120 szem közül mindössze 57,4%-ban (hiszen ezek közel 1/3-a retinopathiásnak bizonyult; 2. táblázat). A proliferatív retinopathiás csoportban, míg a korábban nem ismert, laserkezelésben nem részesült, illetve a perioperativ időszakban proliferatív stádiumba került retinopathiás szemek 72%-ánál a látásélesség a 0,2-et nem érte el, addig a már korábban laserkezelésen átesett szemek közt ez az arány 58%.

 

Preop. status  >0,5  0,25-0,5  <0,25 
RP mentes    171 (72,5%)     61 (25,8%)     4 (1,7%) 
nem ismert     62 (57,4%)     29 (26,8%)     17 (15,8%) 
NPRP   52 (51%)     32 (31,4%)     18 (17,6%) 
PRP      3 (11,5%)      3 (11,5%)   20 (77%) 

2. táblázat: Postoperativ visus eredményeink és a praeoperativ retinopathia-státus összefüggése

 

3. ábra: Postoperatív visus eredményeink a retinopathia függvényében

 

4. ábra: Retinopathia előfordulása és megoszlása a diabetes tartam függvényében

 

A retinopathia előfordulása és súlyossága, valamint az ismert diabetes tartam összefüggése terén beteganyagunk jól közelíti az irodalom nagy, nem cataractás beteganyagon végzett felméréseit (4. ábra).2 A 10 IDDM-es beteg közül valamennyi betegségtartama a 20 évet meghaladta, RP-mentes nem volt köztük, 5 nonproliferatív, 5 proliferatív retinopathiás volt, valamennyi korábban rendszeresen ellenőrzött, a proliferatív retinopathiások valamennyien laserkezelésben részesültek. A NIDDM-es betegek közt, bár a retinopathia előfordulása, és ezen belül a proliferatív retinopathia aránya az ismert diabetes tartam növekedésével növekszik, de az IDDM-töl eltéröen, már a 10 év alatti csoportban is jelentős (3. táblázat).

 

Diab.
típusa 
Diab.
tartam 
RP nincs  NPRP  PRP 
NIDDM  <10 év    119 (85,5%)    13 (9,5%)   4 (3%) 
10-20 év     77 (59,7%)     46 (35,7%)     6 (4,6%) 
>20 év     29 (42,6%)     29 (42,6%)     10 (14,7%) 

IDDM  <10 év 
10-20 év 
>20 év  5 (50%)  5 (50%) 

3. táblázat: Retinopathia előfordulása a diabetes tartam és típus függvényében

 

Megbeszélés

A diabetes gondozás és ellenőrzés ideális rendszerében az a probléma, hogy a diabeteses cataractás betegnek van-e és milyen súlyosságú a retinopathiája, elméletileg fel sem merülhet, legfeljebb abban az (egyébként nem túl ritka) esetben, amikor a cataracta kapcsán derül fény a diabetesre. Sajnos, tapasztalataink szerint, föként az idős, NIDDM-es betegek körében ez a probléma mégis igen gyakori. A látásromlást okozó, a szemfenék megítélését is akadályozó lencsehomály esetén a műtéti indikáció fennáll. Nem véletlen azonban, hogy a szakirodalom is hangsúlyozza: el kell követni mindent a retinopathiahelyzet praeoperativ tisztázása érdekében, hiszen a diabeteses beteg hályogműtétjének eredményessége az idözítésen is múlik.6 Ha már az ideális megoldás lehetősége – még a műtét előtt kellő időben és mértékben elvégzett laserkezelés – elveszett, a praeoperativ cryotherapia mérlegelése, illetve a hályogműtétet követő további beavatkozások (postoperativ laserkezelés, vitrectomia) módosíthatják a műtéti tervet. A szemfenékvizsgálat lehetőségének hiányában az UH-vizsgálat alkalmas azoknak a súlyosabb szövődményeknek (üvegtesti vérzés, trakciós ablatio) a kimutatására, amelyeknek a műtéti tervet módosító szerepük lehet. Végül, miután a szürkehályogműtét fő indikációja és célja a látásjavítás, a beteg megfelelő szintű tájékoztatása – a várható látásjavulás lehetőségéröl és mértékéröl, valamint a későbbiekben szükséges további beavatkozásokról – elengedhetetlenül szükséges.

 

Rövidítések:

RP:  retinopathia,
MP:  maculopathia,
NPRP: nonproliferatív retinopathia,
PRP: proliferatív retinopathia,
PCL: posterior chamber lens (hátsó csarnok mülencse),
ACL: anterior chamber lens (elülső csarnok mülencse).

 

IRODALOM

1. Diabetic retinopathy and cataract surgery (editorial). Br J Ophthalmol 75: 1, 1991.

2. Johns, KJ: Diabetes and the lens. (In: Feman SS [ed.:] Ocular problems in diabetes mellitus. Blackwell Scientific Publications, Boston, 1992) pp. 221-243.

3. Cunliffe, IA, Flanagan, DW, George, NDL, Aggarwaal, RJ, Moore, AT: Extracapsular cataract surgery with lens implantation in diabetics with and without proliferative retinopathy. Br J Ophthalmol 75: 9-12, 1991.

4. Jaffe, GJ, Burton, TC, Kuhn, E, Prescott, A, Hartz, A: Progression of nonproliferative diabetic retinopathy and visual outcome after extracapsular cataract extraction and intraocular lens implantation. Am J Ophthalmol 114: 448-456, 1992.

5. Hykin, PG, Gregson, RMC, Stevens, JD, Hamilton, PAM: Extracapsular cataract extraction in proliferative diabetic retinopathy. Ophthalmology 100: 394-399, 1993.

6. Pollack, A, Dotan, S, Oliver, M: Course of diabetic retinopathy following cataract surgery. Br J Ophthalmol 75: 2-8, 1991.

7. Kodama, T, Hayasaka, S, Setogawa, T: Plasma glucose levels, postoperative complications, and progression of retinopathy in diabetic patients undergoing intraocular lens implantation. Graefe’s Arch Clin Exp Ophthalmol 231: 439-443, 1993.

8. Schatz, H, Atienza, B, McDonald, R, Johnson, RN: Severe diabetic retinopathy after cataract surgery. Am J Ophthalmol 117: 314-321, 1994.

 

A szerző levelezési címe:
Dr. Aczél Klára,
MH Központi Honvédkórház, Szemészeti Osztály
1134 Budapest, Róbert Károly krt. 44.