Semmelweis Orvostudományi Egyetem, I. Belgyógyászati Klinika

LIPIDANYAGCSERE-ZAVAROK CUKORBETEGSÉGBEN II. TERÁPIÁS LEHETÖSÉGEK

Gerő László dr.

Összefoglalás

Szerző a dolgozatban a metabolikus szindrómában észlelt lipideltérések terápiáját foglalja össze. Amennyiben az életmódváltoztatás és adekvát diéta 3–6 hónap alatt nem normalizálja a lipidparamétereket, lipidcsökkentő gyógyszeres kezelés indokolt. A magas TG-, alacsony HDL-cholesterin-szint miatt elsősorban fibrát-készítmények vagy acipimox adása ájánlható. Ha azonban az LDL-cholesterin szintje is emelkedett, a fibrát-kezelés statinok adásával kombinálható. A megfelelő lipidcsökkentö kezelés az atheroscleroticus plaque regresszióját, a vascularis halálozás csökkenését eredményezi.

Kulcsszavak: fibrátok, statinok, plaque regresszió

 

Disorders of lipid metabolism in diabetes mellitus. II. Therapeutical interventions

Summary

The therapy of lipid alterations in metabolic syndrome is reviewed by the author. If change in life style and adequate diet fails to normalize the abnormal lipid parameters, the use of lipid lowering drugs is necessary. In case of high triglyceride and low HDL-cholesterol, fibrate derivatives or acipimox are advised as the choice of therapy. If, however, the serum level of LDL-cholesterol is also elevated, the combined use of fibrates and statins is recommanded. The appropriate lipid lowering therapy may result in the regression of the atherosclerotic plaque with a consequent decrease in cardiovascular mortality.

Key words: fibrates, statins, plaque regression

 

   Jól beállított I-es típusú cukorbetegségben gyakorlatilag nem alakul ki jellegzetes lipidanyagcsereeltérés. A teendő tehát – éppen úgy, mint az egyéb komplikációk megelőzése céljából – a szénhidrátanyagcsere minél tökéletesebb beállítása.

   A II-es típusú cukorbetegségben, ill. a metabolikus szindrómában a betegségre jellemző, sajátos lipideltérések alakul(hat)nak ki. Bár ezen eltérések egy része a szénhidrát-anyagcsere jobb beállításával némileg mérsékelhető (pl. a vércukorszint erélyes csökkentésével a TG-szint is csökken), az esetek többségében még speciális lipidcsökkentő terápiára is szükség van. Az alábbiakban ezen terápiás lehetőségek áttekintése következik.

 

(1) Életmód-változtatás és diéta

   A II-es típusú diabetesben, ill. metabolikus szindrómában szenvedő betegek döntő többsége elhízott, életmódjukra pedig a mozgásszegénység a jellemző. Egzakt adatok bizonyítják, hogy mérsékelt, de rendszeres fizikai aktivitás NIDDM-es betegekben csökkenti a szabadzsírsav- és a TG-szintet (mivel fokozza ezen vegyületek oxidációját az izomszövetben), mérsékeli a visceralis elhízást, és ezzel arányosan növeli az inzulinszenzitivitást.1 Rendszeres testmozgás, ill. a testsúly csökkentése kivédi az IGT.NIDDM progressziót.2 Ismert tény, hogy a HDL-szint legerősebben a rendszeres fizikai tréninggel emelhető. Manifeszt NIDDM-ben a súlycsökkenés fokozza az inzulinszenzitivitást, csökkenti a VLDL- és növeli a HDL-szintet.3 E korai megfigyeléseket számos utánvizsgálat megerősítette.

   A hyperlipidaemia diétás kezeléséröl, annak gyakorlati kérdéseiröl több kitünő hazai összefoglaló közlemény, ill. kézikönyv áll rendelkezésre, ezért jelen dolgozat csak néhány speciális diétás kérdést érint.

   Az omega-3-zsírsavak diétás alkalmazása metabolikus szindrómában is egyértelműen ajánlott, mivel csökkentik a szérum TG-szintjét és a vér viszkozitását, gátolják a thrombocyták aggregációs készségét. Nagy mennyiségben tartalmaznak omega-3-zsírsavakat a tengeri halak, illetve az édesvízi halak közül a busa. Rendszeres fogyasztásuk alacsonyabb Lp(a)- és vérnyomás-szinttel is társult.4 Egyes vizsgálatok szerint a vércukorszintet emelték,5,6 újabb vizsgálatok azonban ezt nem erősítették meg.7,8 Ugyanakkor mindegyik tanulmány kiemelte az LDLcholesterin szintjének egyidejű növekedését. Az omega-3-zsírsavak rendszeres diétás használata mellett tehát az LDL-szint kompenzáló csökkentéséröl is gondoskodni kell. További problémát jelenthet, hogy az omega-3-zsírsavak metabolizmusa során nagy mennyiségben képződnek szabad gyökök, és emiatt is nöhet az oxidált LDL mennyisége. Mindezen mellékhatások ellenére is e többszörösen telítetlen zsírsavak erősen antiatherogen hatásúak. Ennek fő oka egyrészt a már említett thrombocyta-aggregációt gátló hatás, másrészt az a tény, hogy fogyasztásuk során az erősen vasoconstrictor hatású thromboxan-A2 helyett thromboxan-A3 keletkezik, amelynek érszükítő hatása elhanyagolható. Ugyanakkor prostacyclin- 2 helyett is prostacyclin-3 képződik, de ez a variáns éppen olyan hatékony értágító és thrombocytaaggregáció-gátló, mint az eredeti vegyület. Ez magyarázza azt a megfigyelést, hogy e zsírsavak fogyasztása kismértékben még a vérnyomást is csökkenti.

   Néhány ionról, ill. nyomelemröl (magnézium, cink, mangán, króm) bebizonyosodott, hogy LDL-cholesterin-szintet csökkentő és HDL-cholesterin-szintet növelő hatásúak, söt a magnézium gátolja a thrombocytaaggregációt is. Bár több patikai készítmény is nagy mennyiségben tartalmazza ezen elemeket, a teljes örlésü liszt, a korpás termékek, a búzacsíra és szója fogyasztásával is megfelelő mennyiségben bejuttathatók a szervezetbe.

 

(2) Gyógyszeres kezelés

   Sajnálatos módon az NIDDM-es betegek többségén a lipdanyagcsere eltérései a fent leírt módszerek együttes alkalmazásával sem szüntethetök meg. Olyen esetekben, amikor a lipidszintek 3–6 hónapon át tartó adekvát diéta és megfelelő fizikai aktivitás ellenére is magasak maradnak, és különösen akkor, ha a metabolikus szindrómára jellemző egyéb veszélyeztető tényezők (android elhízás, hypertonia, kóros haemostasis paraméterek), valamint exogén rizikófaktorok (pl. dohányzás) egyidejű halmozódása is igazolható, elengedhetetlen a gyógyszeres kezelés.

   A lipidcsökkentő gyógyszerek különböző típusainak alkalmazására vonatkozóan mind nemzetközileg, mind hazánkban egységes elvek alakultak ki.9,10 Ezek szerint a döntöen TG-szint-emelkedéssel járó kórképekben a fibrátok és a nikotinsav, a döntöen cholesterinszint-emelkedéssel járó állapotokban statinok, epesavkötő gyanták (esetleg probucol) és szintén nikotinsav a választandó szer.

 

(2.1) Fibrátok

   A metabolikus szindrómára a vér magas TG-, alacsony HDL-koncentrációja jellemző. Az első választandó szer tehát valamelyik fibrát-készítmény. Hazánkban jelenleg a gemfibrozil, a bezafibrát és a fenofibrát érhető el.

   A fibrátok csökkentik a máj VLDL-termelését, ugyanakkor fokozzák a lipoproteinlipáz (LpL) aktivitását, növelvén ezzel a TG hidrolízisét, vagyis két úton is csökkentik a VLDL-koncentrációt. Alkalmazásuk során a TG-szint jelentős, mintegy 35–55%-os csökkenése érhető el, ugyanakkor a HDL-szint átlagosan 10%-kal emelkedik. Az LDL-szint kisebb mértékben – általában 10–15%-kal –, de szintén csökken. Egyes esetekben viszont, amikor a kiindulási VLDL-cholesterin-szint magas volt, a fibrátkezelés során az LDL enyhe emelkedését figyelték meg. Ennek oka az, hogy a felgyorsult VLDL.IDL.LDL átalakulással a májsejtek fokozott LDL-felvétele nem mindig képes lépést tartani.

   Ezen túlmenöen a fibrátok (elsősorban a bezafibrát, de részben a fenofibrát is) jelentősen, mintegy 20–40%-kal képesek csökkenteni a plazma fibrinogén-koncentrációját. A csökkenés mértéke részben dózisfüggő, részben a kiindulási fibrinogénszinttöl függ. Mivel az emelkedett fibrinogénszint független cardiovascularis rizikótényezőnek tekinthető, csökkenése szintén hozzájárul a vascularis mortalitás mérséklödéséhez.11,12,13 Csökkentik a fibrátok a vér viszkozitását és a thrombocytaaggregációt is.

   Fontos még hangsúlyozni, hogy a fibrátok LpL-aktivitást növelő hatása különösen kedvező a postprandialis hyperlipidaemia eseteiben (ez az eltérés pedig a metabolikus szindróma egyik jellegzetes lipidanyagcsere-zavara). Diabeteses betegeken leírták még az LDL-részecskék nagyságának növekedését (azaz a „small dense” frakció arányának csökkenését) a fibrátkezelés során.14

   A fenti biokémiai változások előnyös hosszú távú klinikai hatásait több prospektív tanulmány is megerősítette. Cesarone és mtsai nagy beteganyagon, közöttük 372 diabeteses betegen 4 éven át követték az atherosclerosis progresszióját. A betegcsoport fele-fele részben bezafibrátot vagy placebót kapott, az érelváltozásokat évente ismételt, nagy feloldású UH-vizsgálattal ellenőrizték. Négy év után a progressziós ráta szignifikánsan alacsonyabb volt (p<0,05) a bezafibráttal kezelt csoportban.15

   Az utóbbi évek egyik legjelentősebb prospektív fibrát-tanulmányában, a BECAIT-vizsgálatban skandináv szerzők 5 éven át követték a kvantitatív angiographiával kimutatható scleroticus érelváltozásokat.

   A vizsgálatba bevont 92 postinfarctusos beteg közül 47 kapott bezafibrátot, 45 pedig placebo- készítményt. A fibrátot szedő betegeken a focalis atheroslcerosis progressziójának lelassulását lehetett egyértelműen igazolni. Ezzel párhuzamosan a cardialis események gyakorisága is szignifikánsan (p=0,02) ritkább volt a fibráttal kezelt csoportban. E kedvező klinikai változásokat az össz-cholesterin, a VLDL-cholesterin és az Apo-B, valamint a fibrinogén koncentrációjának csökkenése és a HDL, ill. Apo-AI szintjének egyidejű jelentős emelkedése kísérte.16

   A BECAIT-vizsgálatot nem diabeteses vagy metabolikus szindrómában szenvedö betegeken végezték. Egy korábbi vizsgálatban, a Helsinki Heart Study-ban gemfibrozillal, ill. placebóval kezeltek 4081 beteget. Az 5 éves követés végére a TG-szint 35%-kal, az infarctus gyakorisága 34%kal csökkent a fibráttal kezelt csoportban. Ebben a vizsgálatban szerepelt egy diabeteses alcsoport is, amelyen hasonlóan jó eredményeket detektáltak, de a kis esetszám miatt ez nem bizonyult szignifikánsnak.17 Sajnálatos módon az elmúlt években végzett nagy esetszámú, prospektív intervenciós tanulmányok, ill. kvantitatív regressziós vizsgálatok döntő többségében a betegek besorolásakor a diabetes kizáró okként szerepelt. Emiatt jelenleg is csak szórványos tapasztalat áll rendelkezésre diabeteses betegekkel kapcsolatban, metabolikus szindrómában szenvedö egyének lipidcsökkentő kezelésére vonatkozóan pedig egyáltalán nincs prospektív tanulmány. Ezért csupán a nem-diabeteses populáción nyert adatokból vonhatunk le következtetéseket a diabeteses betegekre vonatkozóan is. Részben ugyanez érvényes a később említendő statin-vizsgálatokra is.

 

(2.2) Nikotinsav

   A nikotinsav fő hatása a szöveti lipolízis gátlása. Ezáltal csökken a szérum szabadzsírsav-tartalma, és részben a csökkent szubsztrát-kínálat miatt, részben azonban a nikotinsav direkt hatása folytán is csökken a májbeli VLDL-szintézis. A szérum TG-szintje mintegy 20–30%-kal lesz alacsonyabb.

   Kisebb mértékben, de csökken az LDL mennyisége is, és emelkedik a HDL-szint. Sajnos a szer jelentős mellékhatásai (flush, vérnyomásesés, fejfájás, peptikus fekély exacerbatiója stb.) alkalmazását korlátozzák. Ezenkívül csökkenti a glukóztoleranciát, ezért adása inzulinrezisztens állapotokban kifejezetten ellenjavallt. Magyarországon amúgy sem áll rendelkezésre megfelelő nikotinsav-készítmény. Az acidum nicotinicum 50 mg-os kiszerelése mintegy 15–20%-át képezi a hatékony dózisnak.

   A nikotinsav analógja (acipimox, Olbetam) a nikotinsavhoz hasonló előnyös tulajdonságokkal rendelkezik, de nincs annyi mellékhatása és nem rontja a glukóztoleranciát, ezért adása kifejezetten javasolt II-es típusú diabetesben, akár önmagában is. Alkalmazása során mind a lipidprofil, mind a szénhidrát-anyagcsere javulását észlelték.18,19,20

 

(2.3) HMG-CoA-reduktáz inhibítorok

   E vegyületek (az ún. statinok) a cholesterin intracelluláris szintézisét gátolják. A HMG-CoA-ból redukció során lesz mevalonsav. Ez a reakció a cholesterin szintézis korai lépése. A redukciót katalizáló enzim aktivitásának gátlásával lelassul az intracelluláris cholesterin szintézis, csökken a sejtek cholesterin tartalma, és emiatt nő a májsejtek felszínén az LDL-receptorok száma, ezáltal fokozódik az LDL hepatikus extrakciója.

   Mindezek következében az össz- és az LDL-cholesterin jelentősen, készítménytöl és gyógyszerdózistól függöen átlagosan 30–50%-kal csökken. Kisebb mértékben (mintegy 5–15%-kal) csökken a TG-szint is, és kb. ugyanilyen mértékben emelkedik a HDL-cholesterin koncentrációja.21,22 A lipidszintek kedvezö befolyásolásán túl a statin-vegyületek egyéb, az atherosclerosis kivédését szolgáló hatását is leírták: pl. az érfalban gátolják a simaizomelemek proliferációját, javítják az endothelfunkciót, s ezenkívül antithromboticus hatást is kifejtenek. Mellékhatást viszonylag ritkán okoznak: a transzaminázok, esetleg a creatin-kináz (CK) szintje emelkedhet a kezelés alatt, utóbbit igen ritkán myositis, esetleg rhabdomyolysis kisérheti. Ezen utóbbi mellékhatás inkább csak olyankor fordul elő, ha a statinokat velük interferáló gyógyszerekkel együtt alkalmazzák (ilyen gyógyszerek pl. a makrolid antibiotikumok, a cyclosporin A, valamint a fibrátok és a nikotinsav).

   A statinok kedvező hatását az atherosclerosis progressziójára és a cardiovascularis szövődmények kivédésére ma már igen nagy számú prospektív vizsgálat igazolja.23

   A jól ismert 4S-vizsgálatban a mintegy 5 és fél éves simvastatin-kezelés szignifikánsan csökkentette mind a teljes mortalitást, mind pedig a cardiovascularis vagy egyéb atheroscleroticus eseményeket (p<0,001–0,0001). A 4444 beteg közül 202 volt diabeteses, a rájuk vonatkozó kiegészítő statisztikai analízist utólag Pyörälä és mtsai végezték el. Az eredmények szerint a cardiovascularis, ill. egyéb atheroscleroticus események a diabeteses betegeken is szignifikánsan ritkábbá váltak a simvastatin-kezelés során (p=0,002, ill. 0,015). Ugyanakkor az össz-mortalitás csökkenése a diabeteses betegeken nem volt szignifikáns mértékű (p=0,087). Ennek oka talán a viszonylag kis esetszám lehetett: 105 simvastatinnal kezelt beteg a 97 placebóval kezelt kontroll beteggel szemben. 24

   A CARE-vizsgálatban25 4159, korábban myocardialis infarctust szenvedett beteget kezeltek 5 éven át pravastatinnal, ill. placebóval. Közülük 586 (14%) volt diabeteses. Az összes coronariaesemény 23%-kal csökkent a teljes beteganyagon (p<0,001) és 25%-kal a diabeteses alcsoportban (p<0,05). Hasonló eredményeket hozott a primer intervenciót alkalmazó WOSCOPS-vizsgálat is.26

   A fenti vizsgálatok amellett szólnak, hogy diabeteses hyperlipidaemiában a statin-készítmények is hasznosak lehetnek. Bár a „magas TG – alacsony HDL” konstelláció elsősorban fibrát-kezelést indokol, ha a szérum cholesterin szintje magas és a fibrát-kezelésre nem csökken (vagy az LDL-szint esetleg még növekszik is), indokolt a fibrátok és a statinok kombinációja. Már az 1980-as évek végén beszámoltak a két szer együttes adásának kedvező hatásáról.27 Ennek ellenére e kombinatív kezelés szélesebb körű alkalmazását sokáig visszatartotta az a (részben jogos) félelem, hogy az egyébként igen ritka rhabdomyolysis (amely mindkét vegyületcsoport mellékhatása lehet) a kombinált kezelés alatt nagyobb gyakorisággal lép majd fel. Az utóbbi időben azonban egyre többen törnek lándzsát a kis dózisú fibrát –statin kombináció mellett, és úgy tűnik, hogy a mellékhatások száma és súlyossága nem nő a kombinált kezelés során.28,29,30

   A fenti tények alapján revideálni kell azt is, hogy melyik az „ideális” cholesterin-tartomány NIDDM-ben, illetve metabolikus szindrómában. A korábbi, 6,2 mmol/l körüli koncentrációt, mint a normális tartomány felső határát, már évekkel ezelőtt felváltotta az 5,2 mmol/l szint. A REGRESStanulmány szerint még a „magas normális” tartományban lévő cholesterinszint 4,5–4,0 mmol/l-re történö csökkentése is (ez kb. 2,3–2,6 mmol-os LDL-cholesterin-szintet jelent) a coronaria-morbiditás és -mortalitás csökkenését, a coronariaperfúzió stabilizálódását vagy javulását vonta maga után.31

   Ugyanakkor az alacsony (más vizsgálatok szerint a gyorsan csökkenö) cholesterinszint növelte a daganatos betegségek és a depressio, utóbbi következtében az erőszakos halál előfordulási gyakoriságát. 32 Egyes megfigyelések szerint nőtt a haemorrhagiás stroke gyakorisága is.33 Mindez kiegyenlítette a cardiovascularis halálozás csökkenését, és így a kezelés során az összhalálozás lényegében változatlan maradt. későbbi tanulmányok ezt nem erősítették meg: az utóbbi években végzett többéves statin-kezelési vizsgálatokban mind a cardiovascularis, mind az összhalálozás szignifikáns csökkenését találták.34 A kérdés ennek ellenére nem tekinthető véglegesen lezártnak. 35,36,37

   A várható kockázat/haszon arányt figyelembe véve a többszörösen veszélyeztetett, vascularis történésen már átesett betegek gyógyszeres kezelése (azaz a szekunder prevenció) egyértelműen indokoltnak látszik, de valószínű, hogy a fent megadott értéktartomány alá nem érdemes a cholesterinszintet csökkenteni. Fiatal, familiáris cardiovascularis terheltségtöl mentes, csupán biokémiai kockázatot hordozó egyéneken azonban ameddig a laboratóriumi leletek lehetővé teszik, a nem-farmakológiai lipidcsökkentő eljárásokat kell alkalmazni.

 

(2.4) Antioxidánsok

   A probucol mintegy 10–20%-kal csökkenti az LDL-cholesterin szintjét, feltehetőleg fokozván annak katabolizmusát. Ezenkívül kifejezett antioxidáns hatással is rendelkezik. Lassítja azonban az Apo-A1 szintézisét is, és emiatt kb. ugyanolyan arányban csökkenti a HDL (ezen belül a HDL2) koncentrációját is, mint amennyivel a szérum LDL-szintjét, vagyis metabolikus szindrómában adása meggondolandó.

   A fentieken kívül a probucol az EKG-n QT-megnyúlást okoz, ami veszélyes arrhythmiák kiindulása lehet. Bár emberen még nem észleltek ilyen fatális szövődményt, a fent felsorolt szempontok alapján a probucol metabolikus szindrómában nem tartozik az elsövonalbeli terápiás készítmények közé.

   Az E-vitamin (a-tocoferol) dózisfüggöen gátolja az LDL oxidációját. Emellett kedvezöen befolyásolja az alvadást, csökkenti a thrombocytaaggregációt. Bizonyos mértékig csökkenti a glikáció folyamatát. Mindezek alapján metabolikus szindrómában adjuváns szerként szerepelhet. Vele együtt C-vitamin adását is ajánlják (tudnunk kell, hogy e két vitamin – többek között – magában az LDL-molekulában is nagy mennyiségben fordul elö: a lipofil magban a-tocoferol, a fehérjeburokban C-vitamin található. Az LDL-molekula tehát „önmaga” is védekezik az oxidációval szemben.

   Az LDL oxidációja sejtmentes közegben is végbemegy. Az oxidációt a vas- és rézionok katalizálják (a habos sejtekben vasdepozíció, a humán atherosclerotikus plaque-ban nagymennyiségű ferritin mutatható ki). Kelátokkal a szervezetben lévő vas redukálható, és ezáltal az LDL oxidációja is csökkenthető. E reakció terápiás alkalmazása még nem megoldott.

 

(2.5) Biguanidok

   A biguanid-készítmények közül a metformin az utóbbi években az érdeklödés elöterébe került.

   Két évtizeddel ezelőtt, a jól ismert (és sokat vitatott) UGDP-vizsgálatban a biguaniddal kezelt csoport cardiovascularis halálozása szignifikánsan nött, és ez a biguanidok általános visszaszorulását vonta maga után – bár a vizsgálatban csak a fenformint tesztelték. Az elmúlt években azonban a metforminról igazolódott, hogy adása során NIDDM-es betegek össz- és LDL-cholesterin-, valamint TG-szintje szignifikánsan csökkent.

   Egyúttal mérséklödött az inzulinrezisztencia és javult a szénhidrát-anyagcsere egyensúlya. 38,39 Mindez a szérum inzulinszintjének és a betegek testsúlyának növekedése nélkül történt – ami lényeges különbség pl. a sulfanylurea kezeléssel szemben. A metformin tehát egyértelműen ajánlható szer mind metabolikus szindrómában, mind manifeszt NIDDM-ben.

 

* * *

 

   A leírtak alapján nyilvánvaló, hogy megfelelő lipidszint-csökkentö kezeléssel a cardiovascularis halálozás jelentősen javítható. Kvantitatív angiographiás és nagy feloldású ultrahang-vizsgálatok igazolták, hogy az adekvát lipidcsökkentés az atheroscleroticus folyamat progresszióját lelassítja, esetleg vissza is fordítja. A prospektív klinikai vizsgálatok egyúttal a vascularis események, ill. halálozás szignifikáns csökkenését mutatták. Ezzel kapcsolatban ki kell emelni, hogy a vizsgálatok eredményei szerint a cardiovascularis halálozás nagyobb mértékben csökkent, mint amennyire az a plaque regressziójából, ill. az érlumen változásának mértékéböl várható lett volna. E jelenség magyarázata az, hogy az ún. soft plaque cholesterintartalmának csökkentése egyben stabilizálja is a primer plaque-ot, felette az érfal berepedése ritkábbá válik, s így a thrombosisképződés veszélye is csökken.40 Mindez – az endothelfunkció egyidejű normalizálódásával – a thromboatherogen folyamatok lassulását, s a cardiovascularis események rizikójának szignifikáns csökkenését eredményezi.

 

IRODALOM

1. Akanji, AO, Osifo, E, Kirk M, Hockaday DR: The effects of changes in nonesterified fatty acid levels on oxidative metabolism during moderate exercise in patients with non-insulin-dependent diabetes mellitus. Metabolism 42:426-434, 1993.

2. Mourier, A, Gautier, JF, de Kerviler, E, Bigard, AX, Villette, JM, Garnier, JP, Duvallet, A, Guezennec, CY, Cathelineau, G: Mobilization of visceral adipose tissue related to the improvement in insulin sensitivity in response to physical training in NIDDM. Diabetes Care 20: 385-389, 1997.

3. Schwartz RS: The independent effects of dietary weight loss and aerobic training on high density lipoproteins and apolipoprotein A1 concentrations on obese men. Metabolism 36: 165-171, 1987.

4. Pauletto, P, Puato, M, Caroli, MG, Casiglia, E, Munhambo, AE, Cazzolato, G, Bon, BG, Angeli, MT, Galli, C, Pessina, AC: Blood pressure and atherogenic lipoprotein profiles in fish-diet and vegetarian villagers in Tanzania: the Lugalawa study. Lancet 348: 784-788, 1996.

5. Vessby, B: Dietary supplementation with N-3-polyunsaturated fatty acids in type 2 diabetes: effects on glucose homeostasis. Ann NY Acad Sci 683: 244-249, 1993.

6. Kasim, S: Dietary marine fish oils and insulin action in type 2 diabetes. Ann NY Acad Sci 683: 250-257, 1993.

7. Connor, WE, Prince, MJ, Ullmann, D, Riddle, M, Hatcher, L, Smith, FE, Wilson, D: The hypertriglyceridemic effect of fish oil in adult-onset diabetes without adverse glucose control. Ann NY Acad Sci 683: 337-340, 1993.

8. Westerveld, HT, de Graaf, JC, van Breugel, HHFI, Akkerman, JWN, Sixma, JJ, Erkelens, DW, Banga, JD: Effects of low-dose EPA-E on glycemic control, lipid profile, lipoprotein (a), platelet aggregation, viscosity, and platelet and vessel wall interaction in NIDDM. Diabetes Care 16: 683-688, 1993.

9. Az atherosclerosissal összefüggő zsíranyagcsere-zavarok kezelése. A „Magyar Lipid-Konszenzus Konferencia ajánlása (összeáll.: Romics L, Szollár L, Zajkás G). Orv Hetil 134: 227-238, 1993.

10. Pados, Gy: A hyperlipoproteinaemiák kezelési irányelvei. Táplálkozás-Anyagcsere-Diéta 1: 9-14, 1996.

11. Kannel, WB, D’Agostino, RB, Wilson, PWF, Belanger, AJ, Gagnon DR: Diabetes, fibrinogen, and risk of cardiovascular disease: The Framingham experience. Am. Heart J. 120: 672-678, 1990.

12. Handa, K, Kono, S, Saku, K, Sasaki, J, Kawano, T, Sasaki, Y, Hiroki, T, Arakawa, K: Plasma fibrinogen levels as an independent indicator of severity of coronary atherosclerosis.

13. Ernst, E, Resch, KL: Fibrinogen as a cardiovascular risk factor: a meta-analysis and review of the literature. Ann Int Med 1 18: 956-963, 1993.

14. Lahdenpera, S, Tylli–Kiesi, M, Vuorinen–Matkkola, H, Kuusi, T, Taskinen, MR: Effects of gemfibrosil on low-density lipoprotein particle size, density distribution, and composition in patients with type 2 diabetes. Diabetes Care 16: 584-592, 1993.

15. Cesarone, MR, Laurora, G, de Sanctis, MT, Pomante, T, Belcaro, G: Progression of arterial wall lesions evaluated by ultrasound biopsy in asymptomatic subjects diabetics and hyperlipidaemics treated with bezafibrate. 4 year follow-up. Minerva Cardioangiol 40: 15-21, 1992.

16. Ericsson, CG, Hamsten, A, Nilsson, J, Grip, L, Svane, B, de Faire, U: Angiographic assessment of effects of bezafibrate on progression of coronary artery disease in young male postinfarction patients. Lancet 347: 849-853, 1996.

17. Helsinki Heart Study: primary prevention trial with gemfibrozil in middle-aged men with dyslipidaemia. N Engl J Med 317: 1237-1245, 1987.

18. Saloranta, C, Taskinen, MR, Widen, E, Harkönen, M, Melander, A, Groop, L: Metabolic consequences of sustained suppression of free fatty acids by acipimox in patients with NIDDM. Diabetes 42: 1559-1566, 1993.

19. Paragh Gy, Balogh Z, Boda J, Mohácsi A, Juhász A. Leövey A: Acipimox hatása a diabetes mellitushoz társult hyperlipoproteinaemiákra. Orv Hetil 134: 121-124, 1993.

20. Saloranta, C, Groop, L, Ekstrand, A, Franssila–Kallunki, A, Taskinen, MR: The effect of an antilipolytic agent (acipimox) on the insulin resistance of lipid and glucose metabolism in hypertriglyceridemic patients. Acta Diabetol 31: 6-13, 1994.

21. Romics L, Karádi I, Csanády M, Gógl Á, Jánosi A, Ofner P, Tarján J, Varga L, Wórum F, Zeltner Gy: Lovastatin kezelés hatása a lipoproteinekre. Hazai, nyitott, többcentrumos vizsgálat. Orv Hetil 135: 2187-2191, 1994.

22. Pados Gy: Hazai vizsgálatok fluvastatinnal. Háziorvosi Továbbképző Szemle 2: 266-268, 1997.

23. Barth, JD: Lipoproteins and the progression/regression of atherosclerosis. (in: Betteridge, DJ (szerk.): Bailliere’s Clinical Endocrinology and Metabolism. Dyslipidaemia. (szerk. Betteridge DJ). Bailliere Tindall, 1995, pp. 849-866.

24. Pyörälä, K, Pedersen, TR, Kjekshus, J, Faergeman, O, Olsson, AG, Thorgeirsson, G, and the Scandinavian Simvastatin Study (4S) Group: Cholesterol lowering with simvastatin improves prognosis of diabetic patients with coronary heart disease. Diabetes Care 20: 614-620, 1997.

25. Sacks, RM, Pfeffer, MA, Moye, LA, Rouleau, JL, Rutherford, JD, Cole, TG for the Cholesterol and recurrent events trial investigators. The effect of pravastatin on coronary events after myocardial infarction in patients with average cholesterol levels. N Engl J Med 334: 1001-1009, 1996.

26. Shepherd, J, Cobbe, SM, Ford, I, Isles, CG, Lorimer, AR, Macfarlane, PW, McKillop, JH, Packard, CJ: Prevention of coronary heart disease with pravastatin in men with hypercholesterolemia. West of Scotland Coronary Prevention Study Group. N Engl J Med 333: 1301-1307, 1995.

27. Garg, A, Grundy, SM: Gemfibrozil alone or in combination with lovastatin for treatment of hypertriglyceridaemia in NIDDM. Diabetes 38: 364-372, 1989.

28. Feher, MD, Foxton, J, Banks, D, Lant, AF, Wray, R: Long-term safety of statin-fibrate combination therapy in patients with coronary disease. Atherosclerosis 112:265-269, 1995.

29. Karádi I: A fibrátok szerepe a coronariabetegség regressziójában és a kombinált antilipidaemiás therapia jelentősége. Cardioscan 1996/2.

30. Romics L: Zsíranyagcsere-zavarok a mindennapi gyakorlatban. Golden Book, Budapest, 1995.

31. Jukema, JW, Bruschke, AVG, van Boven, AJ, Reiber, JHC, Bal, ET, Zwinderman, AH, Jansen, H, Boerma, GJM, van Rappart, FM, Lie, KI for the REGRESS Study Group: Effects of lipid lowering by pravastatin on progression and regression of coronary artery disease in symptomatic men with normal to moderately elevated serum cholesterol levels: the regression growth evaluation statin study (REGRESS). Circulation 91 : 2528-2540. 1995.

32. Holme, I: Relation of coronary heart disease incidence and total mortality to plasma cholesterol reduction in randomized trials. Br. Heart J. 69 (Suppl): 42-47, 1993.

33. Atkins, D, Psaty, BM, Koepsell, TD, Longstreth, WT, Larson, EB: Cholesterol reduction and the risk for stroke in men: a meta-analysis of randomized, controlled trials. Ann Intern Med I 19: 136-145, 1993.

34. Scandinavian Simvastatin Survival Study Group: randomized trial of cholesterol lowering in 4444 patients with coronary heart disease: the Scandianavian Simvastatin Survival Study (4S). Lancet 344: 1383-1389, 1994.

35. Law, MR, Thompson, SG, Wald, NJ: Assessing possible hazards of reducing serum cholesterol. Brit. Med.J. 308: 373-379, 1994.

36. LaRosa, JC: Cholesterol lowering and morbidity and mortality. Curr Op Lipidol 6: 62-65, 1995.

37. Newman, TB, Hulley, SB: Carcinogenicity of lipid-lowering drugs. JAMA 275: 55-60, 1996.

38. Nagi, DK, Yudkin, JS: Effects of metformin on insulin resistance, risk factors for cardiovasvcular disease and plasminogen activator inhibitor in NIDDM subjects. Diabetes Care 16: 621-629, 1993.

39. Reaven, GM: Effect of metformin on various aspects of glucose, insulin and lipid metabolism in patients with non-insulin dependent diabetes mellitus varying degrees of hyperglycemia. Diab Metabol Rev 11 (Suppl I): 97-108, 1995.

40. Brown, BG, Zhao, XQ, Sacco, DE, Albers, JJ: Atherosclerosis regression, plaque disruption, and cardiovascular events: a rationale for lipid lowering in coronary artery disease. Ann Rev Med 44: 365-376. 1993.

 

A szerző levelezési címe:
Dr. Gerő László,
Semmelweis OTE, I. Belklinika
1083 Budapest, Korányi Sándor u. 2/a

  

Megjegyzés:

   A kézirat leadása után sorrakerült, barcelonai EASD Kongresszuson az atherogen kockázat lipid komponenseinek szerepével foglalkozó referátumok a terápiát illetően némileg megváltozott szemléletet tükröztek.

E szerint II. típusú diabéteszben is a cholesterinszint, ezen belül az LDL–cholesterin tartalom az elsődleges atherogen tényező. Így a statinok használata a fibratok mellett itt is elötérbe került. (A szerzővel egyeztetve, a szerkesztöség)