Baranya Megyei Kórház, I. Belgyógyászat, Diabetológiai osztály

AZ OKTATÓNÖVÉR SZEREPE A BETEGEDUKÁCIÓBAN

Véghné Göbl Marianna

Összefoglalás

Baranya megyében az 1997-es évben a klubok felkérésére 60 beteg oktatását végeztük el kiscsoportos formában. A pécsi, villányi és szederkényi klub betegei, összesen 4x15 fös csoport. Az oktatás a II-es típusú, nem inzulinnal kezelt betegek oktatási programjait foglalta magába. Boehringer oktatóanyag.

Oktatók: oktatónövér, dietetikus, orvos.

A 4x2 órás kiscsoportos tanfolyam mellett szűrést is végeztünk. A szűrés kiterjedt a páciensek vizeletvizsgálatára, diagnostic nona PHAN aslo csíkkal, valamint a vércukorra, vérnyomásra és a lábszövődményekre. A 60 betegböl 31-nek volt eltérés a vizeletében (több mint 50%) és kb. 66%-nál (40 beteg) volt elváltozás a lábon. Vizsgálataink alapján kétségtelen, hogy foglalkozni kell az edukációval, a betegek folyamatos felvilágosításával, szűrésével. Az edukáció során megtanulták a betegek a lábápolás helyes eszközeit, a szövődmények megelőzését és kezelését. Az anyagcserestatus a 4 hét alatt javult, a kóros vizeletek kivizsgálásra kerültek, újabb lábsérülés nem következett be, a meglévök javulást mutattak.

 

Baranya megyében végzett oktatásban

résztvett csoportok:

Pécs 2x15 fös csop. Diabetes baráti társaság

Pécs 1x15 fös csop. Uránvárosi klub

Villány 1x15 fös csop. Diabetes klub

Szederkény 1x15 fös csop. Diabetes klub

Oktatott páciensek száma: 60

Nemek aránya (férfi–nö): 15–45

Betegek átlagos életkora: 52,5 év

Testalkat szerinti feloszlás: 6 beteg sovány, 26 beteg normális testsúlyú, 12 beteg túlsúlyos, 16 beteg elhízott

Kezelési módok szerinti felosztás:

– csak diétával kezelt 7 beteg

– diéta + sulfanylurea 30 beteg

– diéta + 2x adott intermedier inzulin 1 beteg

– diéta + hagyományos inzulinkezelés8 beteg

– diéta + csak rövid hatású inzulin 1 beteg

– diéta + intenzív inzulinkezelés 10 beteg

 

Az oktatás módszerei

Felmérés módja: Kérdöív kitöltése.

Célja: Tudásszint felmérése, hiányosságok felderítése, beteganyag megismerése. A kérdöív kitért a beteg adataira, betegségének kezdetére, jelenlegi kezelésére, valamint a szövődmények ismeretére.

Ismeretátadás: Oktatónövér, dietetikus, orvos segítségével.

Szemléltető eszközök, segédeszközök: Oktatótábla, diétás kártyák, kérdezö- és válaszoló kártyák, fecskendök, tük, adagolókészülékek, tesztcsíkok, vérnyomásmérő, mérleg, vércukormérő. Visszakérdezés, csoportos foglalkozás, egyéni megbeszélés.

Oktatás menete: 4 x 2 óra (4 héten belül).

 

Témák

1.) Mi a cukorbetegség? Vizeletcukor-önmeghatározás – vizeletszűrés.

2.) Testsúlycsökkentés – vércukorellenőrzés, súlymérés, HbA1c.

3.) Lábápolás – testmozgás – lábszűrés – lábtorna.

4.) Diabeteses szövődmények – vérnyomásmérés.

5.) Kockázati tényezők.

Az oktatással együtt szűrést is végeztünk a betegeknél. Vizeletvizsgálat eszköze: Diagnostic nona PHAN asco reagenscsík.

 

Eredmények

A betegek 50%-ánál volt kóros eredmény.

Vizsgált paraméterek: pH, fehérje, glukóz, urobilinogén, keton, vér (nitrit, aszkorbinsav).

Eredmények 60 betegböl (A kóros eredmények részletezése)

– ketonürítés 2 beteg 3,3%

– glukózürítés 18 beteg 30%

– proteinürítés 8 beteg 13,3%

– vérürítés 2 beteg 3,3%

– negatív eredmények 30 beteg 50%

 

Veseszövődmény – diabeteses nephropathia

   előfordulása a II-es típusú diabeteseseknél 13,3% volt. Oka pontosan nem ismert, kialakulását segíti a magas vérnyomás, dohányzás, nem megfelelő diabetes beállítás, helytelen életmód és szerepet játszik az öröklödés is. A vizeletben megjelenő albumin a vesekárosodás egyik első jele lehet (más betegség is okozhatja). A vizeletben ürített fehérje mennyisége a betegség előrehaladtával egyre fokozódik.

   A diabeteses diéta mellé még a fehérje, a sóbevitel korlátozása is szükségessé válik. A diétamódosítás lassítja a szövődmény rosszabbodását.

 

Lábszövődmények szűrése

Módszerei: Megtekintés, boka-lábfej pulsustapintás.

Eredmények: 60 megvizsgált betegböl 40 betegnél (66,6%) volt elváltozás a lábon.

   A diabetes láb komplex szövődmény. A perifériás érző, mozgató és vegetatív idegek károsodásához társul a fennálló kis- és nagyér károsodása. Az érző idegek károsodása miatt csökken a fájdalomérzés, észrevétlen marad a sérülés. A mozgató idegek károsodásakor a láb kisizmai sorvadnak. Következmény: kalapácsujj, talpi zsírpárnák

elvékonyodnak, sorvadnak. Lábfejdeformitás, börkeményedés jön létre. A vegetatív idegek károsodása erősíti a panaszokat. A bőr kiszárad, a sarkok berepedeznek, fertőzödnek, fekély – elhalás jöhet létre.

   Harisnyaszerű és kesztyüszerű elrendeződésben érzödő fájdalmat, zsibbadásérzést 16 beteg jelzett (26,6%), talpi börkeményedés, tyúkszem 10 betegnél (16,6%) volt.

Deformitás (elöre-befelé) 6 betegnél (10%) volt megfigyelhető. Pedikür okozta és egyéb sérülést (cipő, idegentest) 9 betegnél (15%) találtunk. Gombásodás, harántul barázdált, sárgás színű körmök 14 betegnél (23,3%) voltak megfigyelhetök.

Fekély: gyógyult – 4 (6,6%), nedvedző 2 (3,3%) betegnél. Lábujjamputáció 3 betegnél (5%) volt.

Pulsusgyengeség 5 betegnél (8,5%) tapintható, vérkeringési zavar miatti elszínezödés 5 betegnél (8,3%) figyelhetö meg. A betegek 40%-ánál figyelhető meg egyidejűleg több tünet is. Az oktatás során a betegeknek megtanítottuk a lábápolás technikáját, helyes eszközeit.

 

Lábápolás szabályai

– A lábakat naponta semleges szappannal, langyos vízben mossuk, alaposan megtöröljük,

– rendszeres körömápolás – egyenes körömreszelés,

– könnyű, puha börböl készült cipő,

– cérna- vagy gyapjúzokni, naponta cserélni,

– lábak alapos vizsgálata,

– lábtorna elsajátítása, gyakorlása.

Nagy súlyt fektetünk a diéta elsajátítására. először mérleggel történő számítás, gyakorlás, majd mérleg nélkül, szemmérték és nagyság, darab szénhidráttartalma megtanulása volt a fö cél. Ételkártyák segítségével és tápanyagtáblázat, mérleg ellenőrzésével. Fő feladat: megadott szénhidráttartalmú uzsonna összeállítása, hozott anyagból (gyümölcstál, zöldségtál). A jutalom az uzsonna elfogyasztása volt.

 

Az oktatás mérhető eredményei (4 hét után)

Vizelet-teszt (oktatás végén).

Ketonürítés nem volt, glukózürítés 5 betegnél, albuminürítés 2 betegnél, 4 betegnél más betegség okozta a fehérjeürítést. A többi beteg vizelete negatív volt. 50%-ról 18,3%-ra csökkent a kóros vizeletek száma.

Lábszűrés: Újabb lábsérülés nem következett be. A pedikür okozta sérülés gyógyult, a fertőzés nem terjedt tovább. A vérkeringési zavarok csökkentek. A rendszeres önvizsgálat és lábtorna gyakorlása.

 

Következtetések

Mérleg nélküli szénhidrát-, kalóriaszámítás elsajátítása. Nagyobb aktivitás és törödés a betegséggel. Jobb életminőség elérésére való akarat elnyerése.

 

Az oktatás jelentősége a beteg számára

Megfelelő életmóddal a kíséröbetegségek kivédése (dohányzás-, alkoholelhagyás, testhygiene)

– Jó anyagcserebeállítással a szövődmények megelőzése, kitolása.

– Hoszpitalizációs idö csökkentése.

– szövődményráta csökkentése.

– Táppénz csökkentése.

– Progresszív anyagcsereromlás – optimális betegápolás.

Szükséges az oktatás hatékonyságának ellenőrzése, az ismeretek idönkénti megerősítése, visszakérdezése, írott anyagok terjesztése (szórólapok, brossúrák, könyvek, kezelési naplók). Önellenőrzés eszközeinek (vizelet reagenscsíkok) nagyobb ismerete, igény szerinti hozzáférhetösége. Mozgósítani kell az önkormányzatokat, a lakosságot, a betegeket e komplex preventív oktatás, nevelés megértésére, elfogadására, lehetővé tételére.

 

A szerző levelezési címe: Véghné Göbl Marianna,

Baranya Megyei Kórház, I. Belgyógyászat, Diabetológiai osztály

7623 Pécs, Rákóczi u. 2.